Fitoncydy wytwarzane przez rośliny to specjalne substancje biologicznie czynne, które są wynikiem działania odporności roślin. Oni zabijają znajdujące się w powietrzu bakterie oraz wirusy, różne organizmy jednokomórkowe i grzyby.

Dlatego warto mieć w domu przynajmniej jedną z niżej wskazanych roślin. Oni pomogą w zapobieganiu sezonowym chorobom oraz oczyszczą powietrze ze szkodliwych wirusów, bakterii oraz grzybów. Dlatego te kwiaty również warto mieć w domu alergikom, astmatykom oraz osobom z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Dowiedzmy się więc, jakie rośliny domowe pomogą oczyścić powietrze ze szkodliwych wirusów, bakterii oraz grzybów.

1 Pelargonia

Pelargonia, Photo by Mak on Unsplash

Pelargonia jest naturalnym środkiem antyseptycznym. Olejek eteryczny z tej rośliny ma silne działanie bakteriobójcze. Te kwiaty doniczkowe skutecznie filtrują powietrze i zabijają wiele chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego właśnie ten kwiat zaleca się mieć w domu osobom z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, ostrymi infekcjami wirusowymi dróg oddechowych, katarem, chorobami gardła, zapaleniem oskrzeli, grypą i alergiami.

Popularne wiadomości teraz

Jolanta Kwaśniewska będąc w ciąży, miała poważny wypadek: "Przestałam czuć ruchy mojego dziecka"

Weronika Marczuk opisuje trudne momenty ze jej życia. Chodzi o stracone dziecko

Ida Nowakowska ma wyrobione zdanie na temat Małgosi Kożuchowskiej. Wystarczyły dwa spotkania

Jak ułożył się los jedynego syna Anny German?

2 Dracena

Dracena, Photo by Yusuf Evli on Unsplash

Te kwiaty doniczkowe również bardzo skutecznie filtrują powietrze, oczyszczając je nie tylko z patogennej mikroflory, ale także z takich toksyn, jak formaldehyd i trójchloroetylen. Ponadto draceny mają bardzo korzystny wpływ na osób, które chorują na ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych oraz mają gorączkę. Roślina ta doskonale nawilża powietrze. Jak powszechnie wiadomo, akurat wilgotne i chłodne powietrze jest kluczem do szybszego powrotu do zdrowia po infekcji wirusowej.

3 Mirt

Mirt, Photo by Elena Taranenko on Unsplash

Drzewo mirtu średniej wielkości może dezynfekować powierzchnię do 50 metrów kwadratowych. Te kwiaty są naprawdę doskonałymi środkami antyseptycznymi. Ich fitoncydy niszczą dużą liczbę wirusów i bakterii, a nawet mogą zwalczać prątki Kocha (prątki gruźlicy) i Staphylococcus aureus. Warto zauważyć, że szczególnie zaleca się trzymać mirt w domu osobom z zapaleniem płuc.

Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Jeżeli zauważyliście u siebie objawy choroby, należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem, oraz unikać samoleczenia.

Dodatkowo redakcja "Koleżanki" zaleca przeczytać:

1.   Małgorzata Kożuchowska opowiada się za życiem. Otwarcie mówi o wyroku Trybunału

2.  Ida Nowakowska ma wyrobione zdanie na temat Małgosi Kożuchowskiej. Wystarczyły dwa spotkania

3. Wściekła Jolanta Kwaśniewska komentuje decyzję Trybunału: "Nie liczę na to, że to "nie" powie Agata Duda"

4.  Horoskop dla wszystkich znaków zodiaku na listopad. Nowy miesiąc to nowe szanse

5.  Joanna Moro pozowała bez stanika w obecności swojej rodziny. Fani nie kryją oburzenia