Poprawne ciasto kefirowe na smażone placuszki

Składniki:

Kefir (3,2%) - 250 g
Śmietana - 2 łyżki.
Jajko (żółtko) - 1 szt.
Olej roślinny - 1 łyżka.
Mąka - 400 g
Soda - 1/2 łyżeczki
Sól - 1 łyżeczka bez zjeżdżalni
Cukier - 1 łyżka stołowa

Musi być postarzany kefir, który powinien być spóźniony o 5-10 dni, ale nie więcej. Zawartość tłuszczu w kefirze do tego testu powinna wynosić 3,2%. Dalej to soda. Powinnna być świeżą, mimo że opakowanie często wskazuje nieograniczoną datę przydatności. Bez soli i cukru można zapomnieć o pysznym cieście kefirowym, są tam potrzebne. Ilość tych składników musi być dokładna. Do ciasta należy również dodać śmietanę i olej roślinny. Do ciasta kefirowego nie należy dodawać całego jajka, wystarczy tylko żółtko, ponieważ białko sprawia, że ​​ciasto jest cięższe, a podczas smażenia ciasto twardnieje.

Niesamowita historia miłości: prawdziwe uczucie nie zna wieku ani granic

Popularne wiadomości teraz

Potwierdzają się smutne wieści z zagranicy. Będzie drugi lockdown

Kiepskie informacje dla zbieraczy grzybów

Mężczyzna udawał, że nie żyje. To jak, zareagował na to jego kot trzeba zobaczyć

Jakie imiona najczęściej wybierali rodzice dla swoich pociech w 2020 roku? Jest nowy ranking

Sposób przygotowania:

Dojrzały kefir ma niejednorodną strukturę i należy go wymieszać trzepaczką do uzyskania gładkości. A następnie musisz podgrzać kefir na małym ogniu do 36 stopni (przy ciągłym mieszaniu). Następnie dodaj śmietanę do ciepłego kefiru, dobrze wymieszaj. Oczywiście możesz użyć świeżego kefiru, ale wtedy ciasto kefirowe na smażone ciasta okaże się nieco inne. Następnie dodaj sól, cukier i żółtko, ponownie wymieszaj.

Ola Żebrowska pokazała swoją codzienność. Z pizzą w żębach karmi małego syna

Następnie dodaj olej roślinny, wymieszaj. Wsyp pół mąki, mieszaj do uzyskania gładkości.
Następnie dodaj pozostałą mąkę i sodę, wymieszaj łyżką. Następnie ugniataj ciasto rękami, w razie potrzeby dodając więcej mąki. (Zajęło mi to 100 g więcej mąki niż wskazano w przepisie, zależy to od jakości mąki.)

Przykryj ciasto folią i odstaw na 15 minut w temperaturze pokojowej. Jest to bardzo ważny punkt, który pozwoli sodzie oczyszczonej zacząć reagować z kefirem, dzięki czemu gotowe ciasta nie będą smakować jak soda oczyszczona. Następnie ułóż ciasto kefirowe na smażone placki na posypanym mąką stole, zawiń ciasto i uformuj placki.

Smacznego!