Z lawasza można przygotować mnóstwo przepysznych dan! Nie każdy od razu zgadnie, z czego zrobione jest to ciasto, lecz zawiera ono zwykły lawasz ormianski.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  1. Rozłóż placki lawasza na blacie.

  2. Pokrój je w prostokąty zgodnie z rozmiarem przyszłego ciasta lub użyj talerza do wycięcia okrągłych placków. Im więcej będzie placków, tym piękniejsze będzie ciasto.

  3. Podsmaż placki lawasza na suchej patelni. Staraj się unikać zagnieceń. Następnie poczekaj, aż placki całkowicie ostygną.

Krem:

  1. W rondelku wymieszaj jajka z cukrem, następnie ubij je na puszystą masę.

  2. Kontynuując ubijanie, powoli dodawaj mąkę oraz skrobię. Krem powinien być gładki i bez grudek. Następnie cienkim strumieniem wlej do kremu mleko (o temperaturze pokojowej) i ponownie wymieszaj wszystkie składniki.

  3. Wstaw rondelek z kremem na ogień. Ciągle mieszając, gotuj krem na małym ogniu, aż on całkowicie zgęstnieje (za około 10 minut).

  4. Zdejmij krem z ognia i poczekaj, aż on trochę ostygnie. Dodaj do kremu masło i mieszaj go, aż ono całkowicie się rozpuści.

Ciasto:

  1. Ułóż podsuszone placki lawasza jeden na drugim, smarując każdy z nich kremem. Jeśli kilka placków się połamią, to żaden problem. Pozostaw 2-3 placki do dekoracji ciasta: po prostu zmiel je na małe okruchy.

  2. Pozostaw gotowe ciasto na 1,5-2 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie wstaw go do lodówki na calą noc.