To danie można przyrządzić na różne sposoby – wszystko zależy od waszej wyobraźni. Możesz wybrać dowolne nadzienie, ale nasz wybór padł na połączenie szpinaku z serem.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 220 stopni. Bakłażany umyj, odetnij końcówki oraz zalej je ciepłą wodą, aby usunąć gorycz. Następnie posmaruj plastry bakłażana olejem i umieść je na blasze do pieczenia. Piec przez około 15-20 minut. Pamiętaj, że w trakcie zapiekania należy odwrócić je na druga stronę.

W międzyczasie spłucz szpinak ciepłą wodą, aby liście nie były tak twarde. Następnie połącz go z serem, gałką muszkatołową oraz niewielką ilością przypraw.

Kiedy bakłażany będą gotowe, należy wyjąć je z piekarnika i poczekać, aż oni całkowicie ostygną. Na upieczone bakłażany wykładamy nadzienie ze szpinaku i sera. Następnie zawijamy bakłażany w roladki, najlepiej także spiąć je wykałaczkami. Jeżeli włożymy za dużo nadzienia, roladki mogą po prostu stracić swój kształt.

Przełóż roladki na blachę do pieczenia, zalej sosem pomidorowym, posyp bułką tartą, parmezanem i ponownie wstaw blachę do piekarnika na 20-25 minut. Po uzyskaniu złocistego koloru możesz wyjąć roladki z piekarnika. Roladki z bakłażana są gotowe. Jeśli chcesz, opcjonalnie możesz posypać je ziołami przed podaniem.

Smacznego!