Składniki:

Najpierw zrobimy biszkopt. W tym celu należy oddzielić żółtka od białek i ubij ich z cukrem, aż do uzyskania puszystej białej masy. Najpierw ubijamy tę masę na małej prędkości, stopniowo ją zwiększając. Kiedy masa z żółtek zrobi się biała, dodajemy do niej cukier. Kontynuuj ubijanie, aż cukier całkowicie się rozpuści. Białka na ten czas lepiej włożyć do lodówki.

W osobnym pojemniku ubij białka ze szczyptą soli, aż do uzyskania puszystej i zwartej masy. Kontynuuj ubijanie, stopniowo zwiększając prędkość, a gdy ta masa zrobi się dość sztywna i już nie będzie się powiększać, dodaj do niej cukier. Dodaj także cukier waniliowy. Dobrze ubita piana z białek oraz żółtek — to podstawa udanego delikatnego biszkoptu.

Połącz mąkę i skrobię, całość wymieszaj i dodaj do żółtek. Ubij tę masę mikserem. Następnie porcjami dodawaj ubite białka. Żeby piana z białek nie opadła, mieszamy masę tylko w jednym kierunku, od dołu do góry.

Wyłóż blachę papierem do pieczenia i umieść na niej warstwę ciasta biszkoptowego. Następnie należy wstawić blachę do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około 5-7 minut. Lepiej ciągle sprawdzać biszkopt, żeby nie przesuszyć go, inaczej przy zwijaniu w roladę on będzie się łamać.

Photo by Irene Kredenets on Unsplash

Zawiń gotowy biszkopt razem z papierem w roladę. Pozostaw roladę do ostygnięcia i potem włóż do lodówki.

W tym czasie namocz żelatynę w 1/2 szklanki gotowanej zimnej wody i pozostaw na 15 minut. Truskawki zmiel na pure w blenderze, a następnie połącz to pure z cukrem. Podgrzej żelatynę na jak najmniejszym ogniu, ciągle mieszając, aby ona się nie zagotowała. Żelatyna powinna całkowicie się rozpuścić. Poczekaj, aż żelatyna ostygnie, potem wymieszaj ja z truskawkami. Jeżeli żelatyna będzie zbyt gorąca, to truskawki stracą swój intensywny czerwony kolor.

Odstaw gotową galaretkę truskawkową. W tym czasie ubij dobrze schłodzoną śmietankę kremówkę (co najmniej 30% tłuszczu). Dodaj do ubitej śmietanki galaretkę truskawkową (galaretka nie powinna być zbyt płytka, lecz trochę zastygnięta) i dokładnie wymieszaj całość mikserem.

Rozwiń roladę biszkoptową, umieść na niej warstwę kremu truskawkowego i ponownie zwiń. Odwróć ją do góry nogami i włóż do lodówki na godzinę. Przed podaniem udekoruj roladę truskawkami oraz miętą.