Niegdyś storczyki uważano za jedną z najpiękniejszych i najdroższych roślin na świecie. W naszych czasach prawie każdego stać na ten kwiat, ale to wcale nie oznacza, że roślina ta stała się mniej wymagająca. Dzięki temu artykułu poznacie kilka trików w uprawie storczyków oraz kilka interesujących faktów na temat tych dość kapryśnych kwiatów.

Falenopsis jest najłatwiejszym w uprawie storczykiem.

Storczyk falenopsis, znany również jako ćmówka, nie ma zbyt wygórowanych wymagań: on będzie kwitnąć nawet przy niskim oświetleniu, a bez podlewania ten kwiat może wytrzymać kilkanaście dni.

Photo by Dimitri Houtteman on Unsplash

Jeżeli wam się wydaje, że nadszedł już czas na podlewanie storczyka, odczekajcie jeszcze jeden dzień.

Unikajcie nadmiernego podlewania storczyków, ponieważ to może przyczynić się do obumarcia rośliny (co ciekawe, rośliny o wiele rzadziej giną z powodu odwodnienia). Żeby zrozumieć, ile wilgoci jest w doniczce i czy już nadszedł czas podlać storczyk, skorzystaj z takiego triku: weź drewniany zwykły ołówek i wbij w doniczkę, o ile po wyjęciu końcówka ołówka będzie wilgotna, to znaczy ze z podlewaniem należy poczekać. Jeżeli nadal masz wątpliwości – odczekaj jeszcze jeden dzień.

Photo by The Creative Exchange on Unsplash

Popularne wiadomości teraz

Lara Gessler pokazała swoją mamę z lat 90. Magda Gessler w młodości

Aneta Zając w stroju kąpielowym zachwyca internautów! Bardzo pięknie wygląda!

Grażyna Torbicka i Adam Nawałka. Co łączyło tych dwoje?

Horoskop przyjaźni: te pary znaków zodiaku najlepiej się dogadują. To przyjaciele na całe życie

Aby storczyk znowu zakwitł, należy stworzyć w domu namiastkę tropików.

Kiedy wasz storczyk przestanie kwitnąć, odetnij łodygę. Następnie umieść roślinę w tym miejscu, w którym możesz stworzyć im warunki zbliżone do naturalnych. Na przykład na półce oświetlona naturalnym światłem.

Photo by María Ten on Unsplash

Przesadzanie storczyka do większej doniczki nie jest niezbędne.

Storczyki lubią ciasne doniczki. Nie ma wiec potrzeby przesadzać roślinę, dopóki jej korzenie nie przejdzie przez otwory w dnie doniczki. Sytuacja, gdy kupiliście storczyk w doniczce z mchem, jest wyjątkiem od reguły – wtedy kwiat należy natychmiast przesadzić do podłoża odpowiedniego do uprawy tych roślin.

Photo by Seokwon Kim on Unsplash

Do uprawy storczyków nie są potrzebne żadne specjalne doniczki.

Nie warto szaleć i kupować „specjalnych” doniczek do uprawy storczyków. O ile zapewnisz roślinom odpowiednie podłoże oraz dobrą cyrkulację powietrza, która pozbawi problemu z nadmierną wilgocią, to możesz wybrać nawet zwykłą glinianą doniczkę.

Photo by Z S on Unsplash

Storczyki nie rosną w zwykłej ziemi.

Większość storczyków są epifitami, czyli roślinami, które w naturalnym środowisku rosną na drzewach. Należy po prostu posadzić roślinę w doniczce ze specjalnym podłożem dla storczyka, które zawiera zrębki lub korę – sukces gwarantowany.

Photo by Maira Salazar on Unsplash

Podlewanie storczyków kostkami lodu nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Niektórzy właściciele storczyków w celu uniknięcia nadmiernej wilgoci w podłożu, umieszczają w doniczce kostkę lodu. Lód powoli się topi i zapewnia dostateczną ilość wody dla rozwoju roślin. Natomiast eksperci ostrzegają przed tą metodą podlewania. Należy pamiętać o tym, ze storczyki to rośliny tropikalne, więc raczej lubią ciepło, a nie zimne kostki lodu. Regularnie podlewajcie storczyk wodą o temperaturze pokojowej oraz zapewnijcie dobre podłoże z odpowiednim drenażem.

Photo by Laura Ockel on Unsplash

Storczyki mogą kwitnąć przez kilka miesięcy.

Photo by Chantal DeGaust on Unsplash

Istnieje ponad 25 000 gatunków storczyków.

Photo by Uwe Be Cause on Unsplash

W XIX wieku kolekcjonerzy mogli zapłacić nawet tysiące dolarów tylko za jeden storczyk.

Gorączka storczyków (pasja do storczyków, podobna do „tulipanowej gorączki”, która ogarnęła Niderlandy w latach 30 XVII stulecia) skłoniła kolekcjonerów wiktoriańskich do kupowania rzadkich odmian storczyków na aukcjach po bardzo wysokich cenach.

Photo by Tim Mossholder on Unsplash