Im mniejsze jest mieszkanie, tym bardziej poważnie należy podejść do kwestii jego układu oraz wystroju wnętrza. Warto zauważyć, że najczęściej małe mieszkania są niezbyt ciekawe dla projektantów wnętrz, wiec w większości przypadków całym procesem zajmują się bezpośrednio właścicieli mieszkań. Specjalista ds. projektowania wnętrz podzielił się z nami lajfhakami w zakresie planowania i wystroju wnętrz, które pomogą optycznie powiększyć małe mieszkanie i zrobić go bardziej funkcjonalnym. Te same lajfhaki mogą być również przydatne dla właścicieli dużych mieszkań: wszyscy wiemy, że niezależnie od tego, ile metrów kwadratowych jest w mieszkaniu, ludziom zawsze ich brakuje.

1. Odpowiednio dobrane proporcje wnętrza

Najważniejszą rzeczą w aranżacji wnętrz są odpowiednio dobrane proporcje. Proporcjonalna do wysokości sufitu powierzchnia pomieszczenia nawet w małych mieszkaniach pozwala stworzyć piękna i harmonijna przestrzeń. Im wyższy sufit, tym większy może być pokój. W przypadku niskiego sufitu nie warto robić mieszkań typu studio. To wcale nie zwiększy powierzchni, a jedynie podkreśli niskie sufity.

2. Przemyślany układ kompozycyjny

Photo by Grant on Unsplash

W układzie kompozycyjnym każdego mieszkania musi być wyznaczony centrum. To znaczy, że w małym pokoju można umieścić jeden bardzo duży przedmiot. Taki przedmiot będzie przykuwać całą uwagę do siebie i jednocześnie odwracać uwagę od rozmiaru pomieszczenia. W łazience na przykład takim przedmiotem może być duża lampa, w małej sypialni – obraz nad łóżkiem i tak dalej.

3. Zasada symetrii

Symetryczna kompozycja – niezawodny sposób na zrównoważenie przestrzeni. Dzięki temu lajfhakowi nawet malutkie pokoje będą wyglądać o wiele lepiej, ponieważ zasada symetrii pozwala zrobić pokój bardziej przestrzennym i niezatłoczonym meblami. Miej umiar: nie buduj takich kompozycji na każdej ścianie, ponieważ to będzie wyglądać nudno.

Popularne wiadomości teraz

"Moja teściowa nie zostanie długo na tym świecie, a jej mieszkanie trzeba jakoś podzielić. Wymyśliłam idealny plan"

"Męża karmiła dobrze, ale dla mnie nie było nic poza kaszą gryczaną i herbatą". Włożyłam w nią tyle wysiłku, a ona zachowała się w ten sposób

"Tego dnia miałam urodziny i poszliśmy do restauracji. Gdy tylko podnieśliśmy menu, zadzwonił kuzyn mojego męża"

"Zapaliłam światło i byłam zdziwiona, że pokój jest pusty. Mój syn i synowa postanowili wyrzucić mnie z mojego pokoju do kuchni"

4. Puste – pełne

Niech przynajmniej jedna ściana w pokoju lub jej część zostanie pusta, aby oko mogło odpocząć. Co ciekawe, taka pustka również może być centrum układu kompozycyjnego.

5. Ściany w sąsiednich pokojach w tym samym kolorze

W taki sposób można wizualnie połączyć pokoje, wiec mieszkanie będzie wyglądać bardziej przestronnym. Taka sama w całym mieszkaniu również optycznie powiększy go. Można też pomalować sufit i ściany na ten sam kolor, co ukryje linię między nimi i powiększy wysokość pomieszczenia.

6. Krawędzie na suficie w kolorach kontrastowych

Takie krawędzie optycznie powiększają wysokość sufitu. Oni zwracają uwagę na sufit i wyróżniają go w odrębnej płaszczyźnie. To powiększą przestrzeń, ponieważ wzrok odruchowo "ucieka" nam w gore. Zazwyczaj po prostu nie zauważamy sufitu, co zmniejsza przestrzeń.

7. Wysokie lustra

Ustaw wysokie lustra w pobliżu lub naprzeciw drzwi i okien – to stworzy iluzję większej liczby pokoi w mieszkaniu.

Photo by Pierre Châtel-Innocenti on Unsplash

8. Szafy wnękowe w kolorze ścian

To pozwala jakby wtopić szafy w dekorację ścian wnętrza. Najlepiej, jeżeli szafy w ogóle nie będzie widać. Gigantyczna przesuwna szafa od dawna przestała być główną „ozdobą” wnętrza, której nie sposób nie zauważyć. Szafę można pozostawić na widoku tylko wtedy, gdy jest to godny podziwu antyk.

9. Mniej znaczy więcej

Zostawcie tylko to, co naprawdę jest Wam potrzebne. Pozostałe rzeczy należy wyrzucić lub komuś oddać. Oddawajcie przewagę lekkim oraz mobilnym przedmiotom o średniej wielkości i okrągłym kształcie.

10. Przezroczyste meble i błyszczące powierzchnie

Ten lajfhak pozwala nie zawalać przestrzeń oraz zachować jej funkcjonalność. Powierzchnie odbijające światło wypełniają przestrzeń powietrzem i świeżością.

11. Połączenie różnych tekstur

Różne tekstury sprawiają, że pomieszczenie wygląda o wiele ciekawiej. W małym pokoju zmieści się niewiele przedmiotow dlatego przestrzeganie zasady kontrastu tekstur jest szczególnie ważne. W przeciwnym razie pomieszczenie będzie bardzo nudne i monotonne.

12. Błyszcząca podłoga zamiast błyszczących sufitów

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że błyszczące sufity napinane optycznie powiększają pomieszczenie – tak nie jest. W przypadku niskich sufitów błyszcząca podłoga wygląda znacznie lepiej niż błyszczący sufit. Ponieważ ściany odbijają się w podłodze, wysokość pomieszczenia staje się nieoczywista.

13. Miejsca do przechowywania powyżej poziomu oczu

Ten lajfhak pozwala znaleźć dodatkowe miejsca do przechowywania i nie przeciążać wnętrze. Ludzie zwykle nie zwracają uwagi na to, co znajduje się powyżej poziomu oczu, dlatego pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Natomiast w takich miejscach będzie wygodnie przechowywać jedynie te rzeczy, z których Wy rzadko korzystacie.

14. NIE wyburzaniu ścian

Nie wszyscy rozumieją, że zakamarki i korytarze optycznie powiększają mieszkanie. Mieszkanie typu studio wygląda dobrze tylko wtedy, gdy jest dość duże.

15. Rezygnacja z tradycyjnych przedmiotów codziennego użytku

Jeśli w pobliżu Waszego domu jest sklep, przechowujcie żywność w lodówce sklepu, a nie w swojej kuchni. Wtedy można wybrać małą lodówkę pod zabudowę zamiast dużej. Dla rodziny z dwóch lub trzech osób taka lodówka wystarczy. Jeżeli korzystacie z czajnika elektrycznego, to możecie zastąpić płytę czteropalnikową płytą dwupalnikową. Wtedy w kuchni będzie więcej miejsca.