TK, czyli tomografia komputerowa, jest najlepszym rodzajem badania lekarskiego dla zwierząt, które pozwala dowiedzieć się, co się dzieje z czworonożnym pacjentem. W medycynie weterynaryjnej tego rodzaju badania stały się dostępne stosunkowo niedawno, ale już są bardzo szeroko stosowane, ponieważ pozwalają diagnozować choroby, których wcześniej nie można było wykryć. Tomografia komputerowa jest podobna do promieniowania rentgenowskiego, tylko znacznie bardziej uniwersalną i dokładną metodą. Do tego badania również stosuje się promieniowanie rentgenowskie. Jak wiadomo, dzięki rentgenowi możemy zobaczyć tylko płaski obraz narządów wewnętrznych, co w rezultacie pozwala nam ocenić tylko ogólny stan zdrowia. Tomografia komputerowa natomiast przedstawia zebrane «dane» w postaci serii przekrojów poprzecznych przez ciało pacjenta pod dowolnym kątem, pozwala odróżnić tkanki o podobnej gęstości, a także zobaczyć każdy narząd z osobna. W dzisiejszych czasach ta metoda jest bardziej skuteczna niż prześwietlenie i umożliwia zdiagnozowanie u zwierząt takich chorób, których wcześniej nie można było wykryć w żaden sposób.

Należy jednak pamiętać, że promieniowanie podczas tomografii komputerowej jest nieco silniejsze niż w przypadku promieniowania rentgenowskiego. Mimo to lekarze twierdzą, że dawka promieniowania otrzymana podczas takiego badania, jest bezpieczna dla zwierząt.

Jak wygląda badanie przy użyciu tomografii komputerowej dla zwierząt?

Popularne wiadomości teraz

"Stoję przed mieszkaniem twojego kochanka, kiedy przyjedziesz, otwórz drzwi". Marta nie spodziewała się takiej reakcji męża

"Co z ciebie za matka, nie powinnaś mieć trójki dzieci, skoro potrafisz kochać tylko jedno"

"Przez trzy lata teściowa nazywała mnie córką, cieszyła się naszym szczęściem. A potem to było jak nagłe cięcie: zostaliśmy wyrzuceni z mieszkania"

"Muszę pomagać mojej matce, ona żyje o chlebie i wodzie. A moja żona uważa, że starsi ludzie potrzebują dużo do szczęścia"

Po pierwsze w przypadku przeprowadzania badania za pomocą tomografii komputerowej pacjent musi być nieruchomy. Jest to bardzo ważne, ponieważ procedura skanowania może trwać od jednej godziny do trzech. Podczas tej procedury pacjent nie powinien się ruszać, ponieważ wtedy zdjęcia będą rozmazane i specjaliści nie będą w stanie ocenić stanu zdrowia pacjenta.

Podczas badania zwierzętom wstrzykuje się znieczulenie, które w żaden sposób nie zaszkodzi ich zdrowiu. Zwierzę zasypia, a weterynarze w tym czasie badają go za pomocą tomografii komputerowej.

Warto zauważyć, że skaner tomografii komputerowej nadaje się do badania zwierząt różnej wielkości: od szczurów i kotów po konie i lwy.