Styl skandynawski podbił świat swoją wygodą i estetyką. Opiera się na prostych, ale skutecznych sposobach poprawy komfortu codziennego życia i odświeżenia mieszkania bez dużych inwestycji finansowych.

Zasady tego stylu są zbliżone do szwedzkiej filozofii „lagom”, czyli miary we wszystkim: poszukiwanie harmonii w otaczającym zgiełku, rozkoszowanie się drobiazgami, pozbycie się rzeczy niepotrzebnych. Styl ten ma swoje charakterystyczne cechy, ale nadmiar światła, ascetyczny minimalizm i inne cechy mogą być dla niektórych osób poważnymi wadami.

Ograniczona paleta kolorów

Odcienie bieli to podstawa stylu skandynawskiego. Jasne ściany, sufity i podłogi nadają pomieszczeniu przestronności i świeżości. Ale nadmiar tego koloru wnosi do pomieszczenia „sterylność”, którą Skandynawowie rozcieńczają zimnymi kolorami – czernią, szarością, głębokim błękitem. Wnętrze w takich kolorach bywa bardzo powściągliwe, ascetyczne i nieprzytulne.

Porządek i minimalizm

Jasne dywany szybko blakną, a każda plamka psuje widok całego pomieszczenia. Ponadto, na meblach w ciemnych odcieniach, dodawanych dla kontrastu, kurz jest szczególnie widoczny. Kolejnym niuansem stylu skandynawskiego jest jego minimalizm. Dla niektórych funkcjonalność mebli i ukryte przedmioty codziennego użytku są bardziej plusem niż minusem, ale każdy „lekki kreatywny bałagan” psuje lakonizm mieszkania.

Popularne wiadomości teraz

W czym śpi Agnieszka Kaczorowska? Nawet podczas spania aktorka musi wyglądać pięknie

Fani są zmartwieni zdrowiem Pauliny Sykut-Jeżyny. Co dolega polskiej prezenterce?

Idealny psychotest na określenie własnej osobowości. Co widzisz na obrazku?

Makijażystka o niezwykłym talencie, która odmładza swoje klientki o kilkadziesiąt lat. Jej prace zachwycają

Nadmiar światła

Skandynawskich mieszkań nie można sobie wyobrazić bez dużych okien. Nasz klimat bardzo przypomina warunki pogodowe panujące w Szwecji, Danii czy Norwegii. Zimą też nie mamy wystarczająco dużo światła, ale wiosną i latem nie możemy obejść się bez grubych zasłon. Gdy nadchodzi świt o 4 rano, to właśnie one zapewnią zdrowy sen wysokiej jakości dzięki produkcji melatoniny. Brak zasłon, który promuje styl skandynawski, nie będzie odpowiadał mieszkańcom domów zbudowanych blisko siebie, ponieważ w takich warunkach nie może być mowy o żadnej prywatności.

Delikatne naturalne materiały

Jedną z cech stylu skandynawskiego jest jedność z naturą. We wnętrzach wykorzystywane są naturalne materiały – skóra, bawełna, wełna, metal i drewno. We wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem łazienki montuje się podłogę z jasnego drewna. Jest to jednak materiał bardzo wrażliwy na zmiany temperatury, wilgoci i światła. Niewłaściwa pielęgnacja podłogi może doprowadzić do tego, ze deski zaczną skrzypieć, wysychać i gnić.

Rozwiązania szablonowe

Każdy może urządzić wnętrze w stylu skandynawskim. Ale ten plus może być też minusem. Mieszkaniu ze standardowymi meblami trudno nadać indywidualności. Ten styl może szybko się znudzić, szczególnie dla osób, które lubią się wyróżniać na tle innych.

Brak wyjątkowości

Kiedyś u szczytu swojej popularności styl skandynawski przeniósł się z mieszkań do biur, restauracji i innych miejsc publicznych. Lecz wszystko, co idealne, szybko się nudzi. Projektanci twierdzą, że teraz rośnie zapotrzebowanie na inne, bardziej ”jaskrawe” style, a skandynawska klasyka miesza się z innymi stylami.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational