O istnieniu większości zwierząt dowiadujemy się w dzieciństwie i młodości, oglądając programy o zwierzętach, przeglądając kolorowe encyklopedie czy odwiedzając ogrody zoologiczne i rezerwaty. Ale nie wszyscy mieli okazję zobaczyć te wyjątkowe zwierzęta, które wyglądają na mityczne postaci z bajki.

Ale te niezwykle zwierzęta naprawdę istnieją i podobnie jak inne zwierzęta szukają pożywienia, budują gniazda i nory, znajdują partnerkę i opiekują się swoimi dziećmi.

Dziś chcemy opowiedzieć Wam o dziesięciu niezwykłych zwierzętach.

1. Okapi leśne

Okapi leśne jest ssakiem z rodziny żyrafowatych oraz jedynym przedstawicielem tego rządu. Okapi przypominają sylwetką konia, szyja – żyrafę, a na kończynach mają paski jak zebry. Okapi są z natury bojaźliwymi i skrytymi zwierzętami.

Popularne wiadomości teraz

To najładniejsze zdjęcie: Ola Szwed pochwaliła się kadrem ukochanego partnera z córką

"To było takie góralskie wesele, które trwało tydzień": Sławomir i Kajra wspominają swój ślub

Jak dzisiaj wygląda chłopiec, który otrzymał przydomek „Pinokio”

„Nierealne piękno”, „Usunęła usta, stała się pięknością”. Uzerli pokazała ślad stroju kąpielowego na nagim ciele

Jedynym krajem, w którym występują okapi, jest Demokratyczna Republika Konga, której są symbolem. Zwierzęta te zamieszkują lasy tropikalne na wschodzie i północy kraju.

2. Suhak stepowy

Suhak stepowy jest przedstawicielem podrodziny prawdziwych antylop. Swój niesamowity nos w kształcie trąby, który nieco przypomina mrówkojada, zwierzę wykorzystuje do filtrowania powietrza.

Ci wytrwali zwierzaki zamieszkiwali ziemie jeszcze od epoki lodowcowej, ale w ostatnich latach byli na skraju wyginięcia. Lecz na szczęście wysiłki ekologów zaczęły przynosić rezultaty.

3. Narwal jednozębny

Narwal jednozębny to gatunek ssaka żyjący w wodach Północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego. Narwal ma zaokrągloną głowę z masywnym czołem i małymi oczami. Kształt ciała tego zwierza przypomina bieługę, a u samców z lewego zęba wyrasta skręcony kieł o długości 2–3 m i masie 7–10 kg.

Złamane kły u narwalow nie odrastają. W 2005 roku zespół biologów odkrył, że kieł ma zakończenia nerwowe, co pozwala narwalowi wyczuwać wahania temperatury, ciśnienia i inne wskaźniki. Według ekspertów w przyrodzie pozostało tylko 45-50 tysięcy osobników.

4. Tenrek

Tenrek jest ssakiem z rzędu afrosorkowce. Nazywany jest również kretojeżem, ze względu na zewnętrzne podobieństwo do zwykłych jeży, do których tak naprawdę ten zwierzak nie należy.

Tenrecowie występują na Madagaskarze i mają włosy czuciowe, którymi ociera się o siebie, aby komunikować się w ciemności. Dźwięki wydawane przez te małe ssaki charakteryzuje wysoka częstotliwość, więc ludzie nie mogą ich słyszeć.

5. Ozdobnik lirogłowy

Ozdobnik lirogłowy został wyróżniony jako monotypowy rodzaj tych ptaków. Zamieszkuje góry Indonezji i Papui, na wysokości co najmniej 2000 m n.p.m. Długość jego ciała wynosi 23 cm, upierzenie samca jest aksamitnie czarne, a samicy – purpurowobrązowe.

Kiedy samiec szuka sobie samice, unosi pióra w wachlarz, zamieniając się w turkusowo-czarną „buźkę”.

6. Moloch straszliwy

Moloch straszliwy to jaszczurka pochodząca z Australii. W mitologii pogańskiej Moloch był imieniem bóstwa, któremu składano ofiary. Ale on jest całkowicie nieszkodliwy. Potrzebuje tak przerażającego wyglądu, aby chronić się przed drapieżnikami.

Żywi się wyłącznie mrówkami, łapiąc je lepkim swoim językiem. Być może najbardziej ekscytującym faktem dotyczącym tych zwierząt jest ich zdolność do zmiany koloru wraz z pogodą. Są żółto-czerwone, gdy jest ciepło, ale gdy robi się chłodniej, ich ciało nabiera ciemniejszego odcienia.

7. Piżmowiec syberyjski

Piżmowiec syberyjski to zwierzę podobne do jelenia, przedstawiciel rodziny piżmowcowatych. Czasami jest również nazywany "kabanga". Po raz pierwszy w ciągu ostatnich 60 lat tego niezwykłego zwierzęcia zauważono w górach północno-wschodniego Afganistanu.

Ten gatunek jest zagrożony. Samiec piżmowca używa swoich kłów tylko w okresie godowym: do uwodzenia samic i do walk z konkurentami.

8. Niebieski smok

Niebieski smok to ślimak, którego można spotkać we wszystkich morzach tropikalnych. Jego wygląd jest niesamowity, ale on prowadzi całkiem zwyczajne życie.

Nawiasem mówiąc, niebieskie smoki są hermafrodytami: każdy osobnik ma męskie i żeńskie gruczoły płciowe, więc po kopulacji wszystkie osobniki składają jaja.

9. Uakari szkarłatny

Pewnie będziesz zaskoczony, ale jaskrawoczerwony pysk tych ssaków z rzędu naczelnych jest oznaką dobrego zdrowia. Takie osobniki są szczególnie popularne w okresie godowym. Chociaż nie mają długich ogonów, małpy te są dość zwinne w skakaniu przez drzewa. Lubią też spotykać się w dużych grupach liczących do 100 naczelnych.

10. Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski to jedyny przedstawiciel rodziny palczakowatych. Żyje w lasach deszczowych Madagaskaru. Ten zabawny zwierzak jest największym nocnym naczelnym, ma puszystą czarno-brązową sierść, długi ogon i wydłużone cienkie palce, którymi łapie owady.

Badaczka Elinor Sterling odkryła, że ​​zwierzęta te często poruszają się parami w poszukiwaniu pożywienia. A jeśli któryś z nich będzie chciał przenieść się na inne drzewo, z pewnością „zawoła” pewnymi dźwiękami swojego towarzysza za sobą.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational