Koty nie zawsze czują się komfortowo, gdy nikogo nie ma w domu.

Kiedyś koty były niezależnymi i uwielbiały być same, nawet jeśli mieszkały z ludźmi. Natomiast obecnie nawet bezpańskie koty potrzebują kontaktu z ludźmi. Dlaczego uzależnili się od nas? Co robią, gdy właścicieli nie ma w domu? Co chcą powiedzieć, gdy psują meble i tapety? A jak pokazują, że tęsknią za tobą? Wyjaśnia weterynarz i zoopsycholog.

Dlaczego koty kładą się spać po tym, jak właściciel wychodzi z domu?

Tobie się wydaje, że po wyjściu właściciela z domu kot kładzie się spać, aby zabić czas? Wcale nie

Gdy tylko drzwi wejściowe się zamykają, kot robi się śpiący. Niektórzy kojarzą to z chęcią zabicia czasu do powrotu właściciela, ale zoopsychologowie uważają inaczej.

Popularne wiadomości teraz

Czy będzie trzecie dziecko w rodzinie Lewandowskich? Ania podała konkretną odpowiedź

Anna Powierza schudła 30 kg. Aktorka wygląda rewelacyjnie

To najładniejsze zdjęcie: Ola Szwed pochwaliła się kadrem ukochanego partnera z córką

Beata Kozidrak zamierza wyjechać z Polski. Czeka na nią piękna rezydencja

- Koty potrzebują więcej snu niż ludzie. 90% swojej energii koty wykorzystują na polowanie i zbieranie pożywienia. Intensywnie i w krótkich sesjach. A kiedy wychodzimy z domu, mają okazję odpocząć, bo nikt i, nie przeszkadza. Potrzebują czasu dla siebie.

To, że koty uwielbiają być same, rozumie każdy właściciel. Temat przestrzeni osobistej u kotów był niemal głównym tematem do żartów zeszłej wiosny, kiedy ludzie byli zamknięci w swoich mieszkaniach ze swoimi zwierzętami. Następnie te memy stali się hitem sieci społecznościowych.

Niektóre zwierzęta były bardzo zdenerwowane stałą obecnością właścicieli w domu

Natomiast kiedy koty leżą na twoich rzeczach, można to uznać za wyznanie miłośne. Bo robią to, kiedy tęsknią za tobą.

Dlaczego koty się mszczą?

Niektóre ogoniaste bestie rozrywają tapetę i rozrzucają śmieci po całym mieszkaniu, gdy nikogo nie ma w domu. Właściciele postrzegają takie chuligaństwo jako osobistą zniewagę. Natomiast uważa się, że w ten sposób koty okazują im swoją niechęć.

Zoopsycholog zapewnia, że ​​w przeciwieństwie do kota Simona, nasze pupile nigdy nie chcą się zemścić ani nas skrzywdzi

Aby uniknąć uszkodzenia mienia, weterynarz zaleca podział na strefy do zabawy, jedzenia, ostrzenia pazurów i toalety. Jak również używa antypoślizgowych półek w mieszkaniu i koniecznie regularnie bawić się z kotami. Dla nich polowanie z wyprzedzaniem zdobyczy jest typowe dla gatunku, dlatego lepiej zapomnieć o laserze.

- Weźcie pudełko po butach, wrzućcie tam trochę słodyczy, na wierzch wrzućcie zmięte, szeleszczące kawałki papieru – super zabawa jest gotowa. A jeśli zrobicie dziury w kilku pudełkach i skleicie je, w ogóle będzie taki sobie koci Disneyland, - radzi zoopsycholog.

Jak stworzyć komfortowe środowisko dla swojego kota?

Ponieważ koty stały się zwierzętami społecznymi, potrzebują towarzystwa. Najlepiej kociego. W przeciwnym razie właściciel dla zwierzaka staje się centrum wszechświata, ograniczając jego wybór działań.

- Teraz lepiej mieć w domu co najmniej dwa koty. Nie oznacza to, że nie będziemy im potrzebni i ciekawi. Po prostu życie kota zostanie wzbogacone. Zwierzęta potrzebują poczucia kontroli nad swoim środowiskiem, kiedy mogą wykazywać typowe dla gatunku zachowania, - wyjaśnia zoopsycholog.

Zoopsycholog zaleca danie ogoniastym bestiom wyboru. Np. żeby oni mogli jeść nie tylko z miski, ale także szukać smakołyków i wyjmować je z karmnika.

„Z naszego punktu widzenia to rozrywka, ale dla nich to niezbędny składnik życia, aby być szczęśliwym” – podkreślił zoopsycholog.

Jak pokazać kotom swoją miłość i zrozumieć, że ona jest wzajemna?

Zoopsycholog radzi nie przeszkadzać kotu, jeśli całym swoim wyglądem wykazuje zły nastrój

Najważniejszą rzeczą do rozważenia podczas kontaktu z kotami jest nienarzucanie im swojego towarzystwa. Zwierzę nie zawsze chce być głaskane lub przytulane. Czasami przychodzą do właściciela, aby go poobserwować.

To jak z ludźmi: dzisiaj chcemy się komunikować, a jutro nie. Ale jeśli człowiek może powiedzieć o swoim nastroju, kot pokazuje to swoim zachowaniem. Na przykład unika głaskania, odwraca się, wącha lub często mruga.

- Często właściciele są zdziwieni: „Wtedy w ogóle nie będzie do nas przychodzić, a my go nie pogłaskamy”. Ale to działa odwrotnie: kiedy kot zda sobie sprawę, że ma wybór, będzie częściej się pojawiał i prosił o głaskanie. I będzie robić to z własnej woli.

Zdarza się, że kot ma kilku właścicieli, ale jest przywiązany tylko do jednej osoby: kładzie się na jej rzeczach, prosi o ręce, pozwala jej siebie głaskać. Weterynarz mówi, że to jest normalne. Koty mogą być zdezorientowane postawą, czynnościami, zapachem, a nawet głosem ludzi.

Aby zaprzyjaźnić się z kotem, musisz się z nim bawić. Wtedy zrozumie, że nic mu nie zagraża. Kiedy osoba spędza z kotem dużo czasu i daje mu możliwość podejmowania decyzji, kot traktuje to jak okazanie miłości, - zapewnia zoopsycholog.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational