Niektóre teorie Hawkinga zrewolucjonizowały nasze postrzeganie wszechświata i obecnie mają realne dowody.

Stephen Hawking był jednym z wielkich fizyków teoretycznych naszych czasów. Jego kariera naukowa rozpoczęła się od rozprawy doktorskiej w 1966 roku i trwała nieprzerwanie aż do ostatniej pracy w 2018 roku, ukończonej zaledwie kilka dni przed jego śmiercią w wieku 76 lat.

Teorie Hawkinga często wydawały się innym dziwne. Jednak powoli wiele z nich sa akceptowane przez społeczność naukową, co więcej cały czas pojawiają się nowe dowody na poparcie jego teorii. Oto niektóre z nich, które zostały potwierdzone.

Wielki Wybuch

Hawking pisał swoją rozprawę doktorską w czasie, gdy toczyła się gorąca debata między zwolennikami dwóch rywalizujących ze sobą teorii kosmologicznych: Wielkiego Wybuchu i Stanu Ustalonego. Obie teorie uznawały, że wszechświat się rozszerzał, ale w pierwszej rozszerzał się od ultrazwartego, supergęstego stanu do skończonego czasu w przeszłości, podczas gdy druga zakładała, że ​​wszechświat rozszerza się w nieskończoność, a nowa materia jest stale tworzona, aby utrzymywać stałą gęstość. W swojej pracy doktorskiej Hawking wykazał, że teoria stanu ustalonego jest matematycznie wewnętrznie sprzeczna. Ponadto twierdził, że wszechświat powstał jako nieskończenie mały, nieskończenie gęsty punkt zwany osobliwością. Dzisiaj opis Hawkinga jest niemal powszechnie akceptowany przez naukowców.

Czarne dziury

Nazwisko Hawkinga najbardziej kojarzy się z czarnymi dziurami, innym rodzajem osobliwości, która powstaje, gdy gwiazda jest w pełni ściśnięta przez własną grawitację. Te matematyczne koncepcje wyrosły z ogólnej teorii względności Einsteina i były dyskutowane przez dziesięciolecia, zanim Hawking zwrócił na nie uwagę na początku lat siedemdziesiątych. Jego pomysłowym posunięciem było połączenie równań Einsteina z równaniami mechaniki kwantowej, przekształcając to, co wcześniej było abstrakcją teoretyczną, w coś, co wyglądało, jakby mogło rzeczywiście istnieć we wszechświecie. Ostateczny dowód na to, że Hawking miał rację, pojawił się w 2019 roku, kiedy naukowcom uzyskali pierwszy obraz supermasywnej czarnej dziury w centrum gigantycznej galaktyki Messier 87.

Popularne wiadomości teraz

Jacek Kurski zrobił zdjęcie żonie, jak karmi piersią. Efekt jest zniewalający. Co za widok

W czym śpi Agnieszka Kaczorowska? Nawet podczas spania aktorka musi wyglądać pięknie

Joanna Liszowska pokazała się bez makijażu: fani porównują ją do Magdy Mołek

Idealny psychotest na określenie własnej osobowości. Co widzisz na obrazku?

Promieniowanie Hawkinga

Czarne dziury zawdzięczają swoją nazwę temu, że ich grawitacja jest tak silna, że ​​fotony lub lekkie cząstki nie mogą ich opuścić. Ale w swoich wczesnych pracach na ten temat Hawking twierdził, że prawda jest bardziej subtelna niż ten monochromatyczny obraz.

Stosując teorię kwantową, a mianowicie ideę, że pary „wirtualnych fotonów” mogą powstawać spontanicznie z niczego, zdał sobie sprawę, że niektóre z tych fotonów zostały najwyraźniej wyemitowane z czarnej dziury. Teoria ta, obecnie nazywana promieniowaniem Hawkinga, została niedawno potwierdzona podczas eksperymentu laboratoryjnego w Izraelskim Instytucie Technologii. Zamiast prawdziwej czarnej dziury naukowcy zastosowali analog akustyczny – „dźwiękową czarną dziurę”, z której nie mogą uciec fale dźwiękowe. Naukowcy odkryli odpowiednik promieniowania Hawkinga dokładnie tak, jak przewidział kiedyś fizyk.

Twierdzenie o powierzchni czarnej dziury

W fizyce klasycznej entropia lub miara nieporządku w naszym układzie, który może tylko wzrastać z czasem, nigdy się nie zmniejsza. Hawking zasugerował, że entropię czarnej dziury mierzy się powierzchnią otaczającego ja horyzontu zdarzeń.

Niedawne odkrycie fal grawitacyjnych emitowanych przez pochłaniające pary czarnych dziur pokazuje, że Hawking po raz kolejny miał rację. Jak powiedział Hawking po pierwszym takim zdarzeniu w 2016 roku, "obserwowane właściwości systemu są zgodne z prognozami dotyczącymi czarnej dziury, które poczyniłem w 1970 roku, powierzchnia końcowej czarnej dziury jest większa niż suma powierzchni pierwotnych czarnych dziur". Późniejsze obserwacje po raz kolejny potwierdziły „twierdzenie o powierzchni” Hawkinga.

Wiele prognoz Hawkinga się sprawdza, ale jest wiele teorii tego słynnego naukowca, które wciąż nie zostały udowodnione lub obalone.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational