Lawenda

Uważni ogrodnicy już dawno zauważyli, że owady, myszy i inne zwierzęta nigdy nie psują lawendy. Wynika to z jej wspaniałego zapachu, który pochodzi z olejków eterycznych znajdujących się w liściach rośliny. Twierdzi się nawet, że olejek lawendowy uniemożliwia komarom znalezienie swoich ofiar. Ta roślina jest bardzo wytrwała i odporna na suszę po ukorzenieniu się i potrzebuje tylko słońca i dobrego drenażu. Chociaż może wytrzymać różne warunki klimatyczne, lepiej radzi sobie w cieplejszych regionach. Czy lawendę można uprawiać w Polsce? Eksperci twierdzą, że w umiarkowanych szerokościach geograficznych można uprawiać tylko lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia), lawendę leczniczą (L. officinalis), lawendę kłoskową (L. spica) i lawendę prawdziwą (L. vera).

Lawenda
Lawenda

Kiedyś uważano, że na zimę krzewy lawendy trzeba okrywać świerkowymi gałązkami. Ale, jak pokazuje doświadczenie, wspomniane gatunki lawendy nie zamarzają nawet bez schronienia. Co więcej, eksperci, którzy uprawiają ją na skalę przemysłową, twierdzą, że lawenda może wytrzymać mrozy do –25 ° С, a pod dobrą pokrywą śnieżną i –30 ° С. Rozmnaża się lawenda z sadzonek lub przez odkłady. Co więcej, ostatnio sadzonki lawendy zaczęły pojawiać się w centrach ogrodniczych. Dlatego jeśli kupiłeś dość duży krzew, odetnij sadzonki i posadź je. Lub na wiosnę przypnij kilka gałązek, przykryj je ziemią, a jesienią oddziel je od rośliny matecznej i posadź osobno.

Aksamitka

Aksamitka, łatwa w uprawie roślina jednoroczna, wydziela zapach odstraszający komary. Umieść aksamitki w doniczkach na tarasie lub przy wejściu w dom – będzie doskonałą ochroną przed owadami. Aksamitki są również popularna ozdoba kwietników i ogrodów warzywnych. Odstraszają nie tylko komary, ale także mszyce, wciornastki, mączliki, meksykańskie chrząszcze strączkowe i robaki pomidorowe.

Palczatka

Znana ze swojego charakterystycznego zapachu palczatka (lub trawa cytrynowa) jest najczęściej używanym naturalnym składnikiem w środkach odstraszających komary. Ta łatwa w uprawie roślina najlepiej nadaje się do doniczkowania, nie wytrzymuje mrozu, ale w cieplejszym klimacie można ją sadzić bezpośrednio na działce w dobrze oświetlonym miejscu.

Popularne wiadomości teraz

Fani są zmartwieni zdrowiem Pauliny Sykut-Jeżyny. Co dolega polskiej prezenterce?

Na sobie miała tylko majtki: Blanka Lipińska pokazała swoje piękne ciało w bikini

Barbara Kurdej-Szatan świetuje roczek synka Henia: w sieci opublikowała słodkie zdjęcia malucha

Michał Wiśniewski opublikował urocze zdjęcie żony: wyznał swoje wielkie uczucia

Kocimiętka

Ta roślina rośnie prawie wszędzie. Należy do rodziny jasnotowatych i rośnie obficie niczym chwast. Jest bardzo łatwa w uprawie i może nawet zacząć atakować inne obszary ogrodu. Jeśli jednak chcesz zrezygnować z podstępnej natury tej rośliny, są to doskonałe środki odstraszające komary. Po badaniu przeprowadzonym przez Iowa State University stwierdzono, że kocimiętka jest dziesięć razy skuteczniejsza niż DEET, substancja chemiczna stosowana w większości środków odstraszających owady.

Rozmaryn

Rozmaryn
Rozmaryn

Innym świetnym środkiem odstraszającym komary jest rozmaryn. Rozmaryn to zioło znane wielu z nas, a jego drzewny zapach jest dokładnie tym, co odstrasza komary, a także ćmy kapuściane i muchy marchewkowe. Najlepiej rośnie w gorącym, suchym klimacie w pojemnikach, które są idealne dla surowych zim. Można je również przycinać i formować w krzewy. W ten sposób możesz zrobić wspaniałe bordiury lub dekoracje. Tak długo, jak szkodniki trzymają się z daleka, możesz cieszyć się zapachem tego aromatycznego zioła, a także użyć go do gotowania.

Bazylia

Bazylia to kolejne zioło, które może również działać jako środek odstraszający szkodniki. Ostry zapach liści bazylii odstrasza szkodniki. A ponieważ wszystkie rodzaje bazylii chronią przed muchami i komarami, możesz eksperymentować z uprawą różnych gatunków. Roślina ta uwielbia wilgoć, potrzebuje dobrego drenażu i dużo światła słonecznego. Bazylię można sadzić w pojemnikach lub w ogrodzie, samodzielnie lub z innymi kwiatami, o ile obie rośliny mają te same wymagania.

Bazylia
Bazylia

Pelargonia

Pelargonia wydaje się być popularnym środkiem odstraszającym komary. Ona ma cytrynowy zapach przypominający zapach palczatki. Silny aromat odstrasza kilka rodzajów szkodników. Te szybko rosnące rośliny uwielbiają ciepły, słoneczny i suchy klimat, ale w zimnym klimacie je również można uprawiać, lecz tylko w donicach.

Pysznogłówka

Chcesz przyciągnąć dobre owady, takie jak pszczoły i motyle, a odstraszyć złe? W takim razie pysznogłówka jest dla ciebie doskonałym wyborem. Aby uwolnić aromatyczne olejki, wystarczy po prostu zmiażdżyć jej liście. Dodatkowo przez całe lato możesz cieszyć się jaskrawymi kolorami w odcieniach czerwieni, różu, lawendy, bieli lub fioletu.

Mięta

Mięta
Mięta

To świetny oraz nietoksyczny sposób na odstraszanie komarów, much, a nawet mrówek. Im ostrzejszy zapach, tym mniej owadów będziesz mieć w pobliżu. Można uprawiać ją w doniczkach na tarasie, oraz dodawać jeden lub dwa liście do popołudniowej herbaty. Możesz nawet wysuszyć jej liście i użyć ich jako naturalnej metody zwalczania szkodników.

Żeniszek meksykański

Ta atrakcyjna roślina jednoroczna może zostać ozdoba kwietnika lub uprawiana jako roślina doniczkowa. Jej kwiat zawiera kumarynę, substancję chemiczną, która pomaga odstraszać komary, ale przez to ona także działa toksycznie po połknięciu przez zwierzęta lub ludzi.

Szałwia

Jeśli lubisz siedzieć przy ognisku na swoim podwórku, posadź w pobliżu szałwię. Wrzuć kilka gałązek szałwii do ognia, a ich ziemisty zapach odstraszy owady. Szałwię można również wysuszyć i wykorzystać do przygotowania domowego środka odstraszającego owady.

Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi wydziela silny zapach, którego bardzo nie lubią komary. Ta piękna roślina zdecydowanie ozdobi wasz ogród swoimi okrągłymi kwiatostanami.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational