Aby liście ogórków miały piękny zielony kolor, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację

Nie wystarczy odciąć pożółkłe liście ogórka. W niektórych przypadkach oczywiście ta metoda również działa, ale nie koniecznie uratuje ogórki. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego liście zaczynają żółknąć i wysychają, do czego to może prowadzić i jak tego uniknąć.

Brak wystarczającej ilości światła

Jeśli przestrzegasz wszystkich zasad uprawy, ale dolne liście ogórka nadal żółkną lub bledną, to oznacza, ze twoje sadzonki nie mają wystarczającej ilości światła. Lecz to jest całkiem normalne i nie wpływa szczególnie na plony. Zwiędłe liście należy po prostu usunąć na czas, aby nie gniły i nie prowokowały choroby.

Oparzenie słoneczne

Z powodu palącego słońca na liściach ogórków mogą pojawić się żółto-pomarańczowe plamy. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie na wierzchołki spadają krople wody. Aby tego uniknąć, warto podlewać i spryskiwać ogórki rano lub wieczorem. W przypadku uprawy ogórków w szklarni ona musi być dobrze wentylowana. Wówczas skropliny nie będą osiadać na przyziemnych częściach rośliny.

Brak lub nadmiar wilgoci

Jeśli w zwykłe dni ogórki można podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu, to w upalne i suche dni – należy robić to codziennie. Rano lub wieczorem, ale nie w środku dnia, kiedy temperatura powietrza jest maksymalna.

Popularne wiadomości teraz

Wszystkie znaki zodiaku mają aniołów stróżów. Do czego są zdolni i jak prosić o pomoc

Janusz Józefowicz potwierdza krążące plotki

Żołnierz dowiedział się, że jego żona miała aż 60 kochanków. Jego zemsta była słodka

Katarzyna Skrzynecka pokazała się z piękną fryzurą: fani zachwyceni jej nową odsłoną (ZDJĘCIE)

Wszystkie rośliny ogrodowe należy podlewać u nasady. Pomidorów, bakłażanów, dyni, cukinii nie można podlewać od góry, ponieważ liście tych roślin szybko się palą. Dobrze jest podlewać od góry tylko drzewa iglaste. Krople na liściach mogą wywołać rozwój zgnilizny. Nadmiar wilgoci prowadzi do gnicia systemu korzeniowego i łodygi, w wyniku czego roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych i wody, a liście po prostu żółkną. Niedobór wody również niekorzystnie wpływa na stan i kolor liści. Odwodnienie objawia się zmianą koloru, stopniowym więdnięciem i wysychaniem. Jeśli tak się stanie, podlewać ogórki warto często, ale małymi porcjami.

Niska temperatura wody również może spowodować żółknięcie liści. Faktem jest, że system korzeniowy słabo zasysa zbyt zimną wodę. Minimalna temperatura wody, którą podlewasz ogórki, nie powinna być niższa niż +19 ° С.

Nie można podlewać bezpośrednio ze studni, ponieważ temperatura tej wody może wynosić 7-9 stopni, co zdecydowanie nie przyniesie korzyści roślinom. Można przelać wodę ze studni do beczek, aby trochę ja podgrzać. Osoby, które mają studnie, z reguły wiedzą o tym. Kolejny problem ze studnią polega na tym, że woda może być solona. Widać to po podlaniu, kiedy wokół roślin pojawia się białawy nalot. Problem polega na tym, że rośliny wchłaniają wodę cienkimi włoskami, a sól osadza się na tych włosach, i one gorzej wchłaniają. W rezultacie rośliny słabo się rozwijają i żółkną.

Choroby grzybowe

Liść ogórka żółknie i wysycha z powodu chorób grzybowych, takich jak fusarium, antraknoza, peronospora.

Fusarium wpływa na układ naczyniowy rośliny. Jeśli pokroisz łodygę lub liść, możesz zobaczyć zaciemnione naczynia, szyjka korzeniowa i korzenie również zaczynają gnić, łodyga staje się brązowa, staje się cieńsza, liście bledną i więdną. Rozwojowi antraknozy sprzyja zbyt dużą wilgotność powietrza. Oprócz brązowawych pędów objawami antraknozy są żółte lub brązowawe plamy zlokalizowane wzdłuż krawędzi blaszki liściowej i między żyłkami. Rośliny uprawiane w szklarniach są szczególnie podatne na tę chorobę. W przypadku peronospory, mączniaka rzekomego, można zaobserwować żółknięcie nie tylko liści, ale także młodych pędów. Liście zwijają się, pojawiają się na nich jasne plamy, które ostatecznie nabierają brązowego koloru. Peronospora zwykle objawia się późną wiosną podczas ulew i stosunkowo niskiej temperatury.

Oprócz chorób grzybowych liście mogą żółknąć z powodu kanciastej plamistości liści – ogórki są podatne na tę infekcję bakteryjną zarówno w ogrodzie, jak i w szklarni. Chorobę tę łatwo rozpoznać po miodowych plamach na liścieniu, ciemnobrązowych miejscach na zewnętrznej stronie blaszki liściowej, mętnych wydzielinach na odwrotnej stronie oraz przesiąkających owrzodzeniach jajników, łodyg i młodych pędów.

Szkodniki

Największymi „miłośnikami” ogórków są mszyce, przędziorki, mączliki i wciornastki. I każdy z nich ma swój czas działania i swój, by tak rzec, obszar pracy. Mszyce pojawiają się na ogórkach najczęściej w lipcu i sierpniu. Hordy małych owadów osiedlają się na grzbiecie liści, na młodych pędach, kwiatostanach i jajnikach. Te szkodniki żywią się sokiem roślinnym, a dotknięte przez nich obszary najpierw żółkną, a następnie zwijają się i wysychają. Jeśli zauważysz te pasożyty na ogórkach, zalecamy spryskać je nalewką z papryki ostrej, pyłu tytoniowego, mydła do prania i popiołu.

Wspomniane składniki należy rozcieńczyć się w dziesięciu litrach wody w następujących proporcjach: 10 gramów mielonej papryki ostrej, 200 gramów pyłu tytoniowego, dwie łyżki mydła i tyle samo popiołu drzewnego. Musisz spryskać liście dwa razy w odstępach tygodniowych.

Przędziorek atakuje ogórki zarówno w ogródku, jak i w szklarni. Te brązowo-czerwone małe (nie więcej niż 0,5 mm) szkodniki zwykle osiedlają się na tylnej stronie blaszki liściowej. Aby z nimi walczyć, ważne jest zachowanie pewnych warunków, w których rozwój i rozmnażanie owadów zostanie spowolnione, a nawet całkowicie zatrzymane. Na przykład temperatura w szklarni nie powinna przekraczać 32 ° C, a wilgotność względna powinna być na poziomie 80–85%.

Skręcone pożółkłe liście w połączeniu z wysuszonymi pąkami i martwymi jajnikami mogą wskazywać na obecność takiego szkodnika ogórków jak mączlik. W ciepłym i wilgotnym środowisku szklarni ten mały motyl rozmnaża się z niesamowitą prędkością, dlatego przy pierwszych objawach konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie walki z tym owadem, aby uratować plon. Oczywistymi oznakami mączlika są słabe krople na powierzchni liści, sadza, liczne lęgi jaj na grzbiecie liścia.

Kolejne szkodniki – wciornastki – osiedlają się w dolnej części młodych liści i żywią się sokiem rośliny, robiąc mikroskopijne nakłucia w blaszce liściowej. W miejscu nakłucia pojawiają się małe żółtawe lub srebrzyste kółeczka, które z czasem się łączą. Z powodu tego owada rozwój ogórka jest znacznie spowolniony, co negatywnie wpływa na przyszłe plony. Jeśli zauważysz wciornastki wystarczająco wcześnie, możesz użyć do walki z nimi nalewki z glistnika, czosnku lub tytoniu (100 gramów na 1 litr wody). A jeśli szkodniki od dawna osiadły na ogórku, niezbędne są środki owadobójcze.

Niedobór składników mineralnych

Zmiany w kolorze i strukturze liści mogą wskazywać na niedobór niektórych składników mineralnych. Wraz z niedoborem azotu w glebie liście ogórka tracą soczysty zielony odcień i się zwijają.

Aby tego uniknąć, musisz ściśle przestrzegać kalendarza nawożenia. Na każdym etapie rozwoju roślina potrzebuje konkretnych składników. Po raz pierwszy ogórki są nawożone, gdy w sadzonkach tworzą się dwa lub trzy prawdziwe liście. W tym celu odpowiednie są nawozy sklepowe, które należy rozcieńczyć ściśle według instrukcji. Niektórzy ogrodnicy stosują obornik. Najważniejsze, aby nie przesadzać z dawką, ponieważ można po prostu spalić system korzeniowy. Nie można nawozić ogórków obornikiem końskim, ponieważ on zawiera dużą ilość amoniaku i tworzy azotany, które gromadzą się w owocach. Jeżeli chodzi o nawozy organiczne, to ogórki najbardziej lubią napar z dziewanny, który zawiera azot, miedź, siarkę, żelazo i potas.

Za drugim razem ogórki są karmione podczas przesadzania sadzonek do ogrodu. W tym celu przygotowuje się roztwór z chlorku potasu, azotanu amonu, soli potasowej i superfosfatu. Na każdym etapie rozwoju ogórki można także nawozić roztworem z popiołu drzewnego (250 gramów na 10 litrów wody). Jeśli liście ogórka zaczynają żółknąć wzdłuż krawędzi, szczególnie w dolnej części, oznacza to, że brakuje im potasu. Aby wyeliminować ten problem, ogórki należy stosować nawóz o wysokiej zawartości tego składnika.

Najczęściej ogórki sadzi się w szklarni, aby uniknąć hipotermii rośliny.

Zbyt niska temperatura powietrza

System korzeniowy rośliny jest najbardziej wrażliwy na zmiany temperatury. Z powodu zbyt niskich temperatur korzenie nie funkcjonuje poprawnie, a ogórek nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Stąd żółknięcie liści. Aby tego uniknąć, zaleca się sadzenie ogórków w szklarni lub wybieranie odmian, które są zalecane do uprawy w określonym regionie i mają dobrą odporność na zimno.

Uszkodzenie systemu korzeniowego

Kolejną przyczyną żółknięcia liści może być mechaniczne uszkodzenie systemu korzeniowego. Podczas przesadzenia sadzonek należy uważać, aby nie dotknąć ich delikatnych korzeni. Doniczki torfowe, które umieszcza się w otworze wraz z glinianą bryłą, są doskonałym rozwiązaniem tego problemu. Korzenie blisko powierzchni mogą zostać uszkodzone podczas spulchnienia gleby i odchwaszczania. Panaceum na to będzie ściółkowanie.

Stare liście

Gdy ogórek rośnie i rozwija się, w dolnych (najstarszych) liściach procesy metaboliczne są wolniejsze. Roślina zużywa energię na nowe młode pędy, na kwitnienie i owocowanie, a dolne liście nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i obumierają. Jeśli pod koniec lata liście u nasady pożółkły, oznacza to, że czas je usunąć. Ponadto martwe liście lepiej natychmiast spalić, aby oni nie wywołały epidemii chorób grzybowych.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie