Kolory, które widzisz, gdy pojawia się tęcza, są wynikiem podziału światła na fale o różnej długości. Daje nam to spektrum kolorów, które waha się od krótszych fal niebieskich i fioletowych do dłuższych fal czerwonych. Ta sekwencja kolorów daje nam charakterystyczny wzór, który wszyscy znamy i którego uczymy się od dzieciństwa za pomocą fraz mnemonicznych.

Tęcza ma 7 kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, jasnoniebieski, niebieski (indygo), fioletowy.

Akronim ROY G. BIV służy przypomnieniem kolejności kolorów tworzących tęczę.

Kto odkrył tęczę?

Grecki filozof Arystoteles po raz pierwszy zastanowił się nad takim zjawiskiem optycznym, jak tęcza i jej kolorami jeszcze w 350 roku p.n.e. Jego idee zostały rozwinięte przez rzymskiego filozofa Senekę Młodszego w jego księdze Naturales Quaestiones około 65 roku naszej ery. Seneka niespodziewanie wyprzedził czas w swoim rozumowaniu, przewidując nawet odkrycie efektu pryzmatu przez Newtona wieki później.

Ile kolorów ma tęcza?

Popularne wiadomości teraz

Perfekcyjna przesadziła z retuszem. Ręka Małgosi wygląda bardzo nienaturalnie

Tak wygląda dziecko urodzone w małżeństwie tej niezwykłej pary

Asystent, nie lider: mąż Elżbiety II porównał kiedyś Kate Middleton do księżnej Diany

Wszystkie znaki zodiaku mają aniołów stróżów. Do czego są zdolni i jak prosić o pomoc

Od wieków myśliciele, filozofowie i przyrodnicy badali to zjawisko optyczne, odnotowując jego powstanie nie tylko na niebie, ale także w innych okolicznościach. Ale w każdym przypadku do tego charakterystycznego wybuchu koloru potrzebne były dwa elementy: para wodna lub kropelki oraz światło słoneczne. Wreszcie Isaac Newton udowodnił, że białe światło składa się ze spektrum kolorów, dzieląc je pryzmatem. Jego odkrycie, wraz z pracą innych odkrywców przed nim, ostatecznie wyjaśniło, jak powstaje tęcza.

Newton zauważył również, że kolejność kolorów tęczy nigdy się nie zmieniała. Udowodnił, że w spektrum występuje siedem kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy (ROYGBIV).

Kolory tęczy

Idea siedmiu kolorów tęczy istnieje do dziś. Na pierwszy rzut oka może sie wydawać, że to prawda, ale wystarczy przyjrzeć się bliżej, aby zobaczyć, że ona zawiera znacznie więcej niż tylko siedem wyraźnych odcieni. Kolory tęczy nie są czystym widmem - w rzeczywistości składają się z wielu indywidualnych kolorów widmowych, które nakładają się i mieszają.

Od czerwonego (najdłuższa długość fali około 780 nm) do fioletowego (najkrótsza długość fali około 380 nm). Idea siedmiu kolorów jest wciąż popularna i pomaga zapamiętać kolejność najbardziej rozpoznawalnych kolorów tęczy. Pamiętajmy jednak, że jest ich o wiele więcej – tak wiele, że nawet nie możemy ich wszystkich rozróżnić gołym okiem.

Jak zapamiętać kolory tęczy

Od najmłodszych lat uczymy się zapamiętywać kolory tęczy za pomocą tzw. mnemotechniki. Jest to fraza, która bierze pierwszą literę każdego koloru i tworzy nowe słowo, które z kolei tworzy frazę łatwą do zapamiętania. Jednym z tradycyjnych mnemoników jest „Czemu patrzysz żabko zielona na głodnego Filemona?”, ale łatwo jest wymyślić dowolny inny, który Ci odpowiada.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie