Aby cieszyć się świeżymi truskawkami, nie musisz mieć letniego domku. Możesz uprawiać te pyszne jagody prosto na balkonie lub parapecie. Co prawda, zasady uprawy truskawek w domowych warunkach raz w ogrodzie nieco różnią się.

Wybór miejsca i pojemnika

Truskawki można uprawiać w zwykłych doniczkach. Jeden krzew potrzebuje co najmniej 3 litrów ziemi. Pojemniki z sadzonkami warto umieścić na dobrze oświetlonym parapecie, wychodzącego na wschód lub zachód.

Głębokie skrzynki balkonowe również są dobrą opcją. W tym przypadku krzewy są umieszczane w odległości 15-20 cm od siebie. Natomiast balkon od strony północnej nie nadaje się do uprawy truskawek, jak każde inne miejsce, w którym jest mało światła i są przeciągi.

Wiszące doniczki są doskonałym rozwiązaniem dla uprawy truskawek. Poza tym to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca na balkonie.

Do uprawy truskawek w warunkach domowych są również często używane stojaki na kwiaty. Lecz pozwolić sobie na to mogą tylko właściciele przestronnych balkonów – truskawki muszą być „dostępne” ze wszystkich stron.

Popularne wiadomości teraz

Zaprezentował piękne mięśnie i stalowy szcześciopak: Radosław Majdan pozuje na zdjęciach w Meksyku

Joanna Moro zadziwiła swoim odważnym zdjęciem: aktorka pokazała sie bez odzieży (FOTO)

Izabella Scorupco pozuje w bikini na wakacjach. Co ona robi, że tak pięknie wygląda?

Agnieszka Włodarczyk pokazuje swój pobyt w szpitalu. Polskie porodówki nie zachęcają do rodzenia

Kolejna opcja do uprawy truskawek na balkonie są plastikowe rury, które są ustawiane pionowo lub poziomo.

Ziemia pod truskawki

Możecie kupić gotowe podłoże w sklepie lub samodzielnie go przygotować. Oto sa najlepsze przepisy na podłoże dla truskawek:

  1. Piasek, liściasta gleba i kompost w proporcji 2:3:5.

  2. Piasek, torf i kompost w proporcji 1:1:1.

Przed posadzeniem truskawek podłoże należy odpowiednio przygotować. Można upiec go w piekarniku, przygotować na parze lub połać grzybobójczymi i owadobójczymi środkami.

Domowy ogród na parapecie
Domowy ogród na parapecie

Uprawa truskawek w doniczkach i skrzynkach

Uprawę truskawek w oddzielnych doniczkach można rozpocząć już wczesną wiosną. Sadzonki będą całkiem dobrze się czuć w temperaturze pokojowej. Ponadto w tym okresie długość dnia wzrasta, więc naturalnego oświetlenia wystarczy do harmonijnego rozwoju roślin.

Do uprawy truskawek lepiej jest wybrać doniczkę wykonana z ceramiki. Chociaż plastik też całkiem dobrze się sprawdza. Optymalna objętość doniczki to 3 litry, ponieważ w mniejszą doniczkę wymagana ilość ziemi po prostu się nie zmieści się, a w większej korzenie zacznie zaplatać glebę, przez co po podlewaniu ona będzie dłużej schnąć. To swoja droga może wywołać choroby grzybowe.

Dno doniczki należy pokryć warstwą drenażu. Na przykład keramzytem.

Sadzonki należy sądzić w taki sposób, aby pączek wierzchołkowy nie był przykryty ziemią. On powinien znajdować się nieco powyżej poziomu ziemi. Po posadzeniu truskawek ziemie należy podlać, uważając, aby nie zamoczyć bezpośrednio sadzonek.

Sadzenie truskawek w skrzynkach balkonowych należy rozpoczynać mniej więcej w połowie kwietnia, kiedy ryzyko przymrozków będzie minimalne. Przed sadzeniem w dnie skrzynki robi się kilka otworów, które rozwiążą problem zatrzymywania wilgoci. Następnie dno należy wyłożyć warstwą drenażu i warstwą ziemi.

Uprawa truskawek w wiszących doniczkach i poziomych rurach

W przypadku pojemników wiszących należy wybrać odmiany kaskadowe. Jedyna różnica w stosunku do sadzenia w doniczkach polega na tym, że koniecznie trzeba upewnić się w niezawodności mocowania. Weźcie pod uwagę fakt, że doniczka z rośliną będzie dość ciężka.

Obecność plastikowych rur bardzo ułatwia uprawę truskawek na balkonie, ponieważ je można szybko przekształcić w wygodne pojemniki: wystarczy umieścić je poziomo i wyciąć pojedyncze lub jeden wspólny otwór. Ważne jest, aby mocno zamknąć boczne otwory. W dnie przyszłego pojemnika należy zrobić małe otwory, przez które będzie wyciekać nadmiar wilgoci. Na dnie tak samo należy umieścić drenaż, a następnie – ziemie. Rurę można zawiesić i przymocować do ściany.

Domowy ogród na parapecie
Domowy ogród na parapecie

W sklepach ogrodniczych można także znaleźć specjalne torby do uprawy truskawek.

Odmiany truskawek do uprawy na balkonie

Aby zbierać truskawki przez całe lato, wybierajcie odmiany powtarzające. Jest wśród nich wiele ampelusów, które idealnie nadają się do uprawy na balkonie lub parapecie. Zwróćcie uwagę na takie odmiany jak truskawka wisząca lub pnąca, które nie tylko dadzą pyszne zbiory, ale także staną się wspaniałą ozdobą waszego balkonu.

Uprawa truskawek

Latem ważne jest regularne podlewanie truskawek – przynajmniej dwa razy w tygodniu. Ponadto raz na 7 dni należy spulchniać glebę, lecz postarać się nie dotykać korzeni. Aby zbiory były duże, a krzew nie osłabł, pierwsze szypułki należy usuwać.

Jeśli rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości światła na balkonie, wąsy można usunąć.

Należy również zadbać o zapylanie truskawek – chociażby za pomocą zwykłego pędzla akwarelowego. Trzeba delikatnie przenieść pyłek z jednego kwiatu na drugi. Jest to szczególnie ważne w przypadku truskawek rosnących na zamkniętych balkonach, do których trudno jest dostać się owadom.

Nawożenie

Nawóz stosuje się po pojawieniu się piątego liścia. Najlepiej do tego nadaje się nawóz do truskawek. W pierwszej połowie lata stosuje się nawozy zawierające azot (mniej więcej raz na dwa tygodnie), a w drugim – nawozy potasowo-fosforowe. Przerwanie nawożenia zaleca się na początku września.

Zimowanie

Jeżeli macie otwarty balkon, na sezon zimowy pojemniki z truskawkami należy przykryć izolacja i przenieść do piwnicy lub innego pomieszczenia, w którym temperatura nie będzie niższa niż -2 i nie wyższa niż +2. Ponadto krzewy należy powoli przygotowywać do zimowania poprzez stopniowe ograniczanie podlewania i usuwanie liści.

Truskawki całkiem dobrze rosną w pojemnikach i owocują nawet do 3 lat, po tym okresie krzewy należy zastąpić nowymi, a stare – zniszczyć.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia