Rodzina jasnotowatych obejmuje kilka gatunków. Najbardziej znane to mięta polej, długolistna i polna. Najbardziej rozpowszechniona jest mięta pieprzowa, ponieważ zawiera dużo mentolu, który stanowi składnik bardzo wielu leków. Właśnie dlatego mięta wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym.

Ponadto mięta to jedno z cennych ziół o niesamowitym aromacie, które jest stosowane zarówno w kulinarii, jak i przemyśle konserwowym i spożywczym. Liście mięty są również stosowane jako substytut herbaty*.

Zalety mięty są oczywiste, dlatego wielu ogrodników amatorów z powodzeniem uprawia miętę w doniczkach nawet zimą.

Uprawa mięty

Miętę można uprawiać na parapecie lub loggii, w doniczkach lub pojemnikach. Wybór pojemnika na miętę zależy tylko i wyłącznie od spodziewanej wielkości zbiorów. Z jednego metru kwadratowego można uzyskać 150-200 gramów suchych liści.

Istnieją dwie metody rozmnażania mięty: przez nasiona i sadzonki (odrosty). Metoda sadzonek ma jedna dużą zaletę: świeża mięta w krótkim czasie. Dlatego jeśli macie możliwość przygotowania sadzonek, zalecamy skorzystać z tej metody rozmnażania. Rozmnażanie mięty przez wysiew nasion potrwa dłużej, ale ta metoda jest również dość popularna wśród ogrodników.

Popularne wiadomości teraz

Agnieszka Włodarczyk wzięła ślub przed samym porodem? W sieci opublikowała zmysłowe zdjęcie

Top 10 makijaży dla kobiet dojrzałych, które robią wrażenie. Klasa sama w sobie

Ewa Chodakowska przytyła. Fanki są zachwycone nowym wyglądem trenerki

W którym miesiącu urodziła się twoja żona, tak będzie z nią życie

Jak uprawiać miętę w doniczce
Jak uprawiać miętę w doniczce

Mięta dobrze rośnie na glebach lekkich, próchniczych, o kwasowości w zakresie 5-7 pH, a także na glebach torfowych. Dlatego zalecamy kupować dla uprawy mięty gotowe podłoża na bazie torfu.

Co więcej, możecie samodzielnie przygotować podłoże z gleby ogrodowej, próchnicy, torfu i piasku. Mieszanka próchnicy i gleby ogrodowej w stosunku 2:1 tez nadaje się do tych celów.

Uprawa mięty z nasion

Nasiona mięty pieprzowej są sprzedawane w sklepach ogrodniczych, ale można je również zbierać samodzielnie. Podczas samodzielnego zbioru nasiona zbiera się głównie z uprawianej mięty, ponieważ ten rodzaj rośliny, w przeciwieństwie do dzikiej mięty, jest idealny do uprawy w doniczce. Z drugiej strony wskazane jest uprawianie różnych rodzajów mięty, stwarzając tym samym warunki do zapylenia krzyżowego, co zapobiega wyradzaniu się roślin.

Nasiona wysiewa się w rowkach lub dołkach o głębokości do 5 mm, natomiast sadzonki pojawią się dopiero za 2-3 tygodnie.

Do wykiełkowania mięta potrzebuje temperaturę 20-25 stopni. Natomiast jeśli jej brakuje światła, ona zacznie rozciągać się. W takim przypadku lepiej obniżyć temperaturę do 15-17 stopni.

Wiadomo, że jest dość trudno regulować temperaturę na parapecie, ale gdy mięta jest uprawiana na balkonie, jest to całkiem realne.

Uprawa mięty z sadzonek

Lepiej jest zbierać sadzonki jesienią, pod koniec sezonu wegetacyjnego. Kłącze należy wykopać z kawałkiem ziemi, posypać piaskiem i przechowywać w piwnicy do momentu posadzenia. Nawiasem mówiąc, prawie wszystkie gatunki mięty nadają się do rozmnażania przez sadzonki, z wyjątkiem mięty nadwodnej.

Przed sadzeniem kłącze dzieli się na części, z których każda powinna mieć odrosty z kilkoma uśpionymi pąkami. Sadzonki sadzi się w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych 2/3 objętości mieszanki gleby. Po ułożeniu korzeni sadzonki należy obficie podlać i przykryć tą samą glebą. Sadzonki rosną dość szybko, wiec już po 10-20 dniach na nich pojawiają się młode liście. W tym okresie można także nawozić rośliny roztworem mocznika (1 gram nawozu na litr wody).

Uprawa mięty w doniczce

Mięta nie jest szczególnie kapryśna, ale mimo wszystko wymaga uwagi, ponadto w różnych okresach rozwoju ona ma różne potrzeby.

Mięta
Mięta

Zimą rośliny należy podlewać z umiarem, aby nie przesadzić. Chodzi o to, ze zimą mięta spowalnia rozwój, więc zmniejsza się jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wilgoć. Jednak zimą mięta wymaga okresowego spryskiwania z butelki z rozpylaczem, ponieważ powietrze w domach osuszane jest przez ogrzewanie. Mięta nie znosi przeciągów, dlatego też należy wziąć to pod uwagę, szczególnie zimą.

Okres letni to okres maksymalnej aktywności, dlatego przesuszenie gleby może niekorzystnie wpłynąć na rozwój roślin, a nawet zniszczyć je. Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości wilgoci, wzrasta ryzyko ataku szkodników, z których najgroźniejsze są przędziorków i mszyc. W przypadku pojawienia się pasożytów można stosować środki stosowane do zwalczania szkodników w uprawie kwiatów. Jednak należy wziąć pod uwagę czas dezaktywacji substancji chemicznej i dostosować go czasu zbiorów.

Kolejny ważna uwaga: mięta nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego, co jest ważne przy uprawie na balkonie. Jeśli mięta rośnie na parapecie, latem istnieje ryzyko przegrzania rośliny. W każdym razie w okresie letnim mięta wymaga cieniowania.

Skorzystaj z tych zaleceń, aby poczęstować znajomych aromatyczną herbatą miętową.

Uwaga:

* Z suszonych liści mięty pozyskuje się więcej olejków eterycznych, dzięki czemu ich aromat jest bardziej intensywny.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia