Uprawa awokado w warunkach domowych wcale nie jest trudna: potrzebna jest świeża pestka, doniczka z ziemią i odrobina szczęścia.

  • Pamiętajcie, że nasze mieszkania wcale nie są podobne od naturalnego środowiska awokado: tak czy inaczej będzie mu za ciasno, wiec jest mało prawdopodobne, ze drzewo dorośnie do wysokości sufitu.

  • W domowych warunkach awokado bardzo rzadko owocuje. Będziecie szczęściarzami, jeśli za 3-5 lat zobaczycie pierwsza zalążnie. Aby zwiększyć szanse na kwitnienie, hodujcie wiele drzew jednocześnie – jest to konieczne do zapylenia krzyżowego.

  • Liście awokado doskonale oczyszczają powietrze, nasycając go tlenem.

Jak przygotować pestkę do sadzenia?

Do uprawy awokado nadają się pestki wyłącznie z dojrzałych owoców. To może być dość trudne zadanie, ponieważ awokado są zwykle importowane do naszego kraju, wiec są albo niedojrzałe, albo już zepsute. Dobry awokado powinien być ciemny i jędrny: po naciśnięciu miąższu tworzy się dołek, który szybko się prostuje.

Popularne wiadomości teraz

Majdanowie świętują roczek synka Henia: dumne rodzice pokazali, jak pogratulowali dziecku

Top 10 makijaży dla kobiet dojrzałych, które robią wrażenie. Klasa sama w sobie

Ewa Chodakowska przytyła. Fanki są zachwycone nowym wyglądem trenerki

"Buziaki": Izabella Krzan pokazała namiętny pocałunek ze swoim ukochanym

Jak zasadzić awokado z pestki?
Jak zasadzić awokado z pestki?

Ważne jest, aby bardzo ostrożnie wyjąć pestkę z awokado, aby nie zepsuć jej skorupy. W tym celu wykonaj okrągłe nacięcie, delikatnie dotykając pestki nożem. Następnie weź obie połówki awokado i delikatnie przekręć je w przeciwnych kierunkach. Potem delikatnie oddziel miazdze z jednej połowy i usuń pestkę z drugiej połowy za pomocą łyżki. Opłucz pestkę i pozostaw do wyschnięcia, zanim będziesz ja sądzić.

Jak zasadzić awokado?

Istnieją dwa sposoby sadzenia pestek awokado.

OGÓLNE ZASADY

W przypadku obu metod będziesz potrzebować doniczki o średnicy 20-25 cm z otworem drenażowym, wysokiej jakości drenażem i żyzną glebą (idealne podłoże do awokado musi zawierać wapno, torf, próchnicę i gruby piasek). Wsyp 2-3 cm drenażu na dno doniczki i wypełnij ja gleba tak, aby pozostała luźna.

PIERWSZY SPOSÓB

Dobra metoda dla początkujących. Wbij pestkę tępym końcem w ziemię na głębokość około 3 centymetrów, tak aby 2/3 pozostało na powierzchni. Regularnie podlewać sadzonkę, aby gleba nie wysychała nadmiernie. Przy odpowiedniej pielęgnacji pierwsze pędy można zobaczyć już za 2-3 tygodnie.

DRUGI SPOSÓB

Ta metoda zwiększa szanse kiełkowania pestki i jest ciekawa do obserwacji. Będziesz potrzebować małego pojemniczka z wodą, wykałaczek i szydła. Wizualnie zaznacz „równik” pestki i wzdłuż jego linii zrób szydłem 4 płytkie otwory, nie uszkadzając rdzenia. Umieść wykałaczki w tych otworach, które będą pełnić role przekładek. Umieść pestkę w pojemniku z wodą tępym końcem do dołu i dodaj tyle wodę, aby ona pokrywała 1/3 pestki. Codziennie dolewaj wodę, aby utrzymywać ten poziom. Kiedy korzenia osiągną 3 cm, a między liścieniami pojawi się pęknięcie, oznacza to, ze pestka jest gotowa do sadzenia. Usuń wykałaczki i posadź ja tak, aby górna 1/3 pestki była nad powierzchnią ziemi. Nie ubijaj gleby zbyt mocno.

Jak przygotować pestkę do sadzenia
Jak przygotować pestkę do sadzenia

Pielęgnacja awokado

PODLEWANIE

Przede wszystkim dbaj o stan gleby i nie pozwól jej wyschnąć – ziemia powinna być zawsze wilgotna, ale w żadnym wypadku nie mokra. Awokado uwielbia wilgotny mikroklimat, dlatego zaleca się także regularne spryskiwanie liści.

OŚWIETLENIE

Awokado lubi światło, lecz tylko rozproszone, dlatego do hodowania tej rośliny idealne są okna wychodzące na zachód, wschód lub północ. W godzinach aktywnego słońca roślinę należy zacienić, aby ono nie spaliło liści. Zimą wręcz przeciwnie, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie dla awokado.

NAWOŻENIE

4-6 miesięcy po posadzeniu awokado zacznie potrzebować dodatkowych składników pokarmowych. Mniej więcej raz w miesiącu w okresie aktywnego rozwoju (od maja do września) należy nawozić roślinę specjalna mieszanka zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

TEMPERATURA

Ponieważ awokado pochodzi z tropików, optymalna letnia temperatura dla nich wynosi 22-28 ° C, a zimą 18-20 ° C.

Odrobina cierpliwości i zmożesz zobaczyć cud narodzin egzotycznego drzewa ze zwykłej pestki prosto u siebie w domu!

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia