Kubeczki menstruacyjne cieszą się coraz większą popularnością. W niektórych krajach są dostępne w każdym supermarkecie, a w Polsce można je dostać w kilku wariantach w najpopularniejszej drogerii.

Fot. Vanessa Ramirez

Co to właściwie jest?

Fot. @hoferat

Popularne wiadomości teraz

"Siedem miesięcy przed narodzinami moich dzieci mój chłopak mnie zostawił, a teraz nie chcę go widzieć: Dzieci nie potrzebują takiego ojca"

"Po 13 latach małżeństwa mój mąż podejrzewał mnie o zdradę. A wszystko z powodu naszej córki"

"Jesteś bezwartościową babcią, myślisz tylko o dziecku córki, a Maciej i ja jesteśmy dla ciebie obcy": synowa poskarżyła się na teściową

"Nigdy nie zabierzesz mi moich dzieci i nie będziesz czerpać z nich korzyści. Wystarczy ci emerytury": krzyknął syn

Kubeczek menstruacyjny to jeden z wielu dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla kobiet w czasie menstruacji. Umieszcza się go w pochwie, jak tampon, jednak od tamponów i podpasek odróżnia go to, że nie wchłanian krwi menstuacyjnej, a jedynie zbiera w zbiorniczku. Dzięki temu jest produktem wielorazowego użytku.

Jak go używać?

Fot. @putacupinit

Kubeczek zakłada się podobnie jak tampon. Przed umieszczeniem w pochwie należy go złożyć. W środku wraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie (a przynajmniej powinien!) do ścianek pochwy, co minimalizuje ryzyko wypływu krwi na zewnątrz.

Kubeczki można stosować w dzień i w nocy. Producenci często podają informacje, że kubeczka można nie opróżniać nawet przez 12 godzin, ale użytkowniczki kubeczków raczej to dementują. Kubeczek nalezy opróżnić więc maksymalnie po 6 godzinach. Po każdym wyjęciu kubeczka należy go przemyć pod bieżącą wodą, a po zakończeniu okresu - wygotować we wrzątku.

Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, lub masz opory przed płukaniem kubeczka w publicznej toalecie, możesz wytrzeć go papierem toaletowym lub mokrą chusteczką, i wypłukać wodą z butelki.

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Fot. @putacupinit

Warto rozważyć zakup kubeczka chociażby z powodów ekonomicznych. W ciągu życia kobieta przechodzi od 350 do 450 miesiączek, a na środki higieniczne wydaje od 10 do 36 tys. zł. Kubeczek kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych, i zwykle można używać go prze 5-10 lat. To rozwiązanie jest również bardzo ekologiczne- podpaski i tampoty generowane co miesiąc w ogromych ilościach to duże obciązenie dla środowiska. Niektóre posiadaczki kubeczków zaobserwowały, że dzięki nim znaczniespada ryzyko infekcji intymnych.Kubeczek nie powoduje też wysuszania pochwy, ani nie powinien uczulać.

Wady kubeczka menstruacyjnego

Fot. @mylenacup

Kubeczek ma oczywiście wiele zalet, jednak ma również swoje wady. Niektórym kobietom po prostu nie odpowiada, i odczuwają z jego powodu dyskomfort. Używanie kubeczka wymaga nieco wprawy, i na początku bywa problematyczne. Może zdarzyć się, że kubeczek przecieknie lub będziemy miały problem z jego wyjęciem, dlatego potrzeba czasu, aby opanować tą sztukę. Zlecamy naukę zakładania kubeczka przed krwawieniem, wtedy będzie łatwiej się tego nauczyć.

Jak widać, kubeczki mają swoje wady i zalety. Na pewno jest to opcja warta rozważenia i przetestowania.