Ścieżki ogrodowe zarówno ułatwiają wygodne poruszanie się po ogrodzie, jak i ozdabiają teren. Ale całe to piękno może zostać zepsute przez ulewne deszcze lub śnieg, jeśli ścieżki nie będą oddzielone od trawnika obrzeżami.

Szczególnie takie obrzeża potrzebują ścieżki z miękkich materiałów (żwir, kora, zrębki drzewne lub trawa), a kostka brukowa dzięki obrzeżu wygląda jeszcze lepiej. Do obramowania ścieżek ogrodowych można użyć różnych materiałów. Wybraliśmy najpopularniejsze z nich.

Obrzeża betonowe

Krawężniki betonowe są uniwersalne: można nimi oddzielić nie tylko ścieżki ogrodowe, ale także grządki lub drzewa. Z mieszanki betonowej można zrobić obrzeża o dowolnym kształcie i rozmiarze.

Istnieje wiele rozwiązań do dekoracji ścieżek za pomocą betonowego krawężnika. Istnieją nawet specjalne urządzenia, które pozwalają samodzielnie zmienić kształt krawężnika.

Popularne wiadomości teraz

10 letni chłopiec uciekł z domu prosto na komisariat

W wieku 7 lat zostali uznani za najpiękniejsze bliźniaki na świecie. Jak wyglądają po trzech latach

Kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży 9 dni przed narodzinami dziecka

Jadzia z "Sanatorium miłości" przerywa milczenie

Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z betonem lub nie jesteście pewni swoich umiejętności, możecie skorzystać z pomocy specjalistów.

Krawężnik wykonany z kawałków betonu doskonale nadaje się do obramowania ścieżek ogrodowych

Do tych celów można użyć nie tylko mieszanki betonowej, ale także kawałków betonu, układając je po obwodzie na geowłókninie, co nie da szansy chwastom i zapobiegnie osiadaniu gleby. Na tle takiego obrzeża szczególnie dobrze będą prezentować się funkie posadzeni wzdłuż ścieżki.

Obrzeża z cegły

Jeśli po zakończeniu budowy domu pozostało u was dużo cegieł, oni mogą przydać się to zarówno do stworzenia ścieżki ogrodowej, jak i krawężnika. Ten materiał jest bardzo popularny.

Cegły można układać na tym samym poziomie co powierzchnia ścieżki, wypełniając szwy ziemią lub mieszanką betonową (dzięki czemu krawężnik będzie mocniejszy). To obrzeże sprawi, że ścieżka będzie czystsza i nie będzie przeszkadzać podczas koszenia trawy.

Można też układać cegły pod kątem, posypując trochę piaskiem, wtedy będą wystawały ponad powierzchnię i chroniły ścieżkę przed zwisającą roślinnością. Ale aby skosić trawnik wzdłuż takiego krawężnika, będziecie musieli użyć trymera lub nożyczek.

Uwaga!

Aby zapobiec kruszeniu się ceglanego krawężnika, można użyć cementu do wzmocnienia jego fundamentu.

Ponadto można zbudować małą ściankę z cegieł wzdłuż krawędzi ścieżki, która podzieli przestrzeń na strefy. Zwykle buduje się go obok roślin ozdobnych wiszących nad ścieżką.

Obrzeza drewniane

Drewno nie jest oczywiście tak trwałym materiałem jak cement czy cegła, ale świetnie wygląda i prawie nic nie kosztuje. Ogrodzenia wykonane z drewnianych klocków są szczególnie oryginalne. Można je zrobić jesienią po przycinaniu drzew. Kliny drewniane można wstawić zarówno po jednej stronie ścieżki, jak i po obu.

Do stworzenia obrzeża można również użyć drewnianych stopni schodowych. Ich można układać zarówno pionowo, jak i poziomo. Ciekawie będą wyglądać klocki o różnej wysokości zamontowane pionowo.

Krawężnik wykonany z drewnianych desek, który można po prostu wkopać wzdłuż ścieżki lub zainstalować wzdłuż, jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem do oddzielenia ścieżek.

Uwaga!

Aby drewniane krawężniki przetrwały jak najdłużej, należy je regularnie czyścić środkami antyseptycznymi. Jednak tak czy inaczej, oni nie będą służyć dłużej niż 10-12 lat.

Obrzeża metalowe

Metalowe krawężniki doskonale sprawdzają się w przypadku ścieżek z miękkich materiałów (żwir, ściółka drzewna), które zapobiegają rozsypywaniu się drobnych elementów luźnej warstwy po terenie. Ponadto takie ogrodzenie, wbite na pewną głębokość w ziemię, zapobiega wzrostowi korzeni roślin w glebie.

Obrzeża metalowe to pasek ze stali, aluminium lub miedzi. Jest znacznie łatwiejszy w montażu niż beton. I choć takie ogrodzenie wygląda dość skromnie, nienagannie spełnia swoją funkcję dzielenia ogródka na strefy. Obrzeża metalowe doskonałe nadają się do dekoracji ogródków o ścisłej geometrii, dlatego są szeroko stosowane przez projektantów krajobrazu.

Jednak metalowe krawężniki można zastąpić tańszymi plastikowymi, które są również wytrzymałe i łatwiejsze w montażu. Mogą być instalowane na obwodzie ścieżek z dowolnych materiałów.

Obrzeża kamienne

Obrzeża z kamieni naturalnych można uznać za najlepsze obramowanie kamienistej lub żwirowej ścieżki. Głazy można po prostu wkopać w ziemię, a małe kamienie – przycementować.

Podobnie jak w przypadku cegieł, możecie nawet zbudować niski kamienny mur, który nada waszemu ogródku przytulności. Jednak kamień naturalny (marmur, piaskowiec, kamyczki, wapień lub granit) jest raczej drogim materiałem, lecz zawsze można zastąpić go bardziej przystępnym cenowo materiałem, czyli sztucznym kamieniem.

Obrzeża ze sztucznych kamieni wyglądają bardzo schludnie i są łatwe w pielęgnacji.

Aby oddzielić trawnik od ścieżki ogrodowej, możecie również użyć gruzu lub kamyków. Wzdłuż ścieżki należy wykopać niegłęboki rowek, na dnie którego ułożyć geowłókninę, a następnie wsypać wybrany materiał. Taki „miękki” krawężnik niezawodnie ochroni ścieżkę przed roślinnością i podkreśli jej piękno.

Kratki ściekowe zamiast krawężnika

Aby uchronić ścieżki przed skutkami nadmiernych opadów i odprowadzać wilgoć, często stosuje się drenaż. W tym celu po bokach ścieżki trzeba wykopać rowki, na ich dnie ułożyć geowłókninę, przykryć ja grubym piaskiem, żwirem lub tłuczniem, a od góry -- kratkami ściekowymi.

Ścieżki ogrodowe w miejscowości o nadmiernej wilgotności trzeba robić z lekkim nachyleniem: lekko podniesionymi pośrodku i obniżonymi na krawędziach. W ten sposób woda nie będzie pozostawać na szlaku, ale spłynie do rowków drenażowych.

Istnieją także inne sposoby aranżacji ścieżek ogrodowych.

Obrzeże chodnikowe

Płyty chodnikowe idealnie nadają się nie tylko do stworzenia ścieżek w ogrodzie, ale mogą również służyć jako krawężnik – nie jest wcale konieczne, aby pokryć nią całą powierzchnię ścieżki. Wystarczy ułożyć płyty wzdłuż krawędzi, a pośrodku może być miękka materiał.

Taki krawężnik jest idealny dla miejscowości z gliniastą glebą, która jest wystarczająco mocna, aby płyty się nie rozchodziły. W innych przypadkach można je zacementować.

Obrzeża ogrodowe mogą być również wykonane z dostępnych materiałów: płytki ceramiczne, resztki łupków i gontów, nawet ze szklanych butelek. Wszystko zależy od waszej wyobraźni i umiejętności. Najważniejsze, aby te obrzeża spełniali swoją główną funkcję, tj. trzymały grunt i były dość wytrzymałe.

Same ścieżki również można wykonać z różnych materiałów.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia