Luty to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla królowej Elżbiety II. Akurat w lutym 69 lat temu królowa straciła ojca, a w 2002 roku – młodszą siostrę Małgorzatę.

Księżniczka Małgorzata, 1940, Fotobank Getty Images

Księżniczka Małgorzata, najmłodsza córka króla Jerzego VI i królowej Elżbiety oraz młodsza siostra Elżbiety II, jest jednym z najpopularniejszych królewskich osób we współczesnej historii. Ona była bardzo piękna kobieta, która miała doskonałe poczucie stylu, a jej odwaga i gotowość w każdej chwili do przeciwstawienia się protokołowi i ustalonym tradycjom – czasami nawet przerażająca. Jej imie nie opuszczało pierwszych stron zagranicznych gazet, lecz powodem tych artykułów nie zawsze były ważne wydarzenia lub oficjalne wyjazdy. Można sobie tylko wyobrazić reakcję królowej Elżbiety na wszystkie jej wybryki, zamiłowanie do przyjęć, mężczyzn, alkoholu i papierosów, ale mimo to mieli cieple relacje. Małgorzata zmarła 19 lat temu. Postanowiliśmy więc uczcić jej pamięć i wspomniec najciekawsze fakty z jej życia.

 1. Księżniczka Małgorzata urodziła się w 1930 roku i początkowo posiadała tytuł Księżniczki Yorku. Sześć lat później jej wujek Edward, który zajmował pierwsze miejsce w linii sukcesji tronu, niespodziewanie zrzekł się go ze względu na chęć poślubienia swojej ukochanej kobiety, Wallis Simpson. W ten sposób ojciec Małgorzaty został królem Jerzym VI, a ona sama, podobnie jak jej siostra Elżbieta, otrzymała tytuł księżniczki.

Malutkue Lilibet i Margot z matką królową Elżbietą, 1933, Fotobank Getty Images

Popularne wiadomości teraz

Na pierwszy rzut oka ten dom był ruderą. Po metamorfozie wygląda obłędnie

Ida Nowakowska po raz pierwszy pokazała synka: razem z mężem podziwiają się nad dzieckiem

Ile naprawdę lat mają polskie gwiazdy? Niektóre z nich wyglądają na o wiele starsze

Daniel Martyniuk pokazał nowe zdjęcie córki: mała Laura oczarowuje swoim dziecięcym uśmiechem

Rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham, 1937, Fotobank Getty Images

 1. Małgorzata została pierwszym dzieckiem brytyjskiej rodziny królewskiej, które urodziło się w Szkocji w ciągu ostatnich 300 lat.

Księżniczka Małgorzata, 1941, Fotobank Getty Images

Margot i Lilibet, 1938, Fotobank Getty Images

 1. Tradycja transmitowania ceremonii królewskich w telewizji krajowej rozpoczęła się od ślubu Małgorzaty z fotografem Anthonym Armstrongiem-Jonesem w 1960 roku. Tę uroczystość obejrzało wtedy 300 milionów osób.

  Grupa nowożeńców w Pałacu Buckingham 6 maja 1960 na ślubie księżnej Małgorzaty i Antony'ego Armstronga-Jonesa, Fotobank Getty Images

  Fotobank Getty Images

 2. Małgorzata została drugą kobietą w rodzinie królewskiej, która zdecydowała się na rozwód (pierwszą była wnuczka królowej Wiktorii, księżniczka Wiktoria Melita).

  Księżniczka Małgorzata, Fotobank Getty Images

 3. Obwód talii Małgorzaty wynosił 46 cm.

  Księżniczka Małgorzata, Fotobank Getty Images

 4. Od jakiegoś czasu Małgorzata miała koszmary, w których zawodziła swoją siostrę, królową Elżbietę. Przyznała to dziennikarzowi Craigowi Brownowi, autorowi jej biograficznej książki - Ma'am Darling: Ninety-Nine Glimpses of Princess Margaret.

  Księżniczka Małgorzata i jej siostra, Fotobank Getty Images

 5. Niemal każdy dzień młodej Małgorzaty był taki sam. Ona wstawała o 9.00, jadła śniadanie w łóżku, a potem przez kolejne dwie godziny słuchała radia, czytała gazety i paliła. O 11:00 księżniczka brała kąpiel i spędzała w wannie przynajmniej godzinę. Następnie jej robili makijaż, fryzurę i ubierali, po czym ona schodziła na dół, aby napić się koktajlu na bazie wódki. O 13.00 jadła obiad z mamą: na stole były kilkanaście dań, wino, talerz owoców i serów.

  Księżniczka Małgorzata, Fotobank Getty Images

 6. Pierwszy poważny związek Małgorzata miała z jeźdźcem jej ojca, pułkownikiem Królewskich Sił Powietrznych Peterem Townsendem. Był 16 lat starszy od księżniczki, rozwiedziony i miał dwoje dzieci, przez co w oczach rodziny Małgorzaty nie był najlepszym pretendentem do jej ręki.

  Księżniczka Małgorzata, 1946, Fotobank Getty Images

 7. Ich romans był tajemnica aż do momentu, kiedy w 1953 roku jeden z dziennikarzy zauważył, że Małgorzata usunęła nitkę z klapy marynarki kapitana. Stało się to podczas ceremonii koronacji Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim. W tym momencie oni byli już zaręczeni, ale nie mogli ujawnić tej wiadomości.

Małgorzata i Peter Townsend, Fotobank Getty Images

 1. Najgorszym złym nawykiem księżniczki Małgorzaty było palenie. Ona uzależniła się od papierosów w wieku 15 lat i stanowczo odmawiała rzucenia palenia, nawet po tym, jak jej ojciec, nałogowy palacz, zmarł na raka płuc. Małgorzata paliła ponad 60 papierosów dziennie. W 1980 roku przeszła operację usunięcia łagodnego nowotworu skóry, a w 1985 roku usunięto jej część lewego płuca. W 1991 roku księżniczka wreszcie rzuciła palenie, ale nie potrafiła zrezygnować z alkoholu. Dwa lata później trafiła do szpitala z zapaleniem płuc, a sześć miesięcy później wróciła do palenia, ale zgodziła się zmniejszyć liczbę papierosów z 60 do 40 dziennie.

Księżniczka Małgorzata i tancerz David Wall, Fotobank Getty Images

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

 1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

 2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

 3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

   

 4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

 5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia