My tak często widzimy brytyjską królową na zdjęciach i tak mało o niej wiemy. Wybraliśmy najciekawsze fakty dotyczące Elżbiety II, dzięki którym wy w końcu się dowiecie, czy potrzebuje królowa paszportu, co ona zazwyczaj pije, po co jej torebka, a nawet, jaki jest jej ulubiony kolor lakieru do paznokci.

1. Ma przezwiska

Królowa Elżbieta II ma przynajmniej 2 przezwiska, które dali jej krewni. Pierwsze to Lilibet: mówią, że kiedy królowa była mała i jeszcze nie potrafiła wymówić swojego imienia, rodzina zaczęła nazywać ją w ten sposób. Król Jerzy VI mówił o swoich córkach: „Lilibet jest moją dumą, Margaret jest moją radością!”

Queen Elizabeth II

Drugie przezwisko — Cabbage (Kapustka): dziennikarze dowiedzieli się, że w ten sposób nazywa swoją żonę książę Filip, lecz pochodzenie tego przeuroczego przezwiska jest nieznane.

Popularne wiadomości teraz

Najnowsze informacje o zimowe prognozie pogody

Anna Lewandowska w wersji blond. Po wielu latach wróciła się do jasnego koloru

Znaki zodiaku kobiet, które nie wyglądają na swój wiek. Wszyscy myślą, że są młodsze

Cudzych dzieci nie istnieje: historia o tym, jak mężczyzna adoptował dziecko, które znalazł prosto na uboczu

2. Uczyła się w domu

Edukację królowej od samego początku powierzono najlepszym nauczycielom w kraju: młoda Elżbieta od najmłodszych lat studiowała prawo i historię – w ten sposób ona była przygotowywana do swojej przyszłej roli —chodzi o role głowy państwa. Co tu mówić, jeżeli sam arcybiskup Canterbury udzielał jej lekcji religii.

3. Odbyła służbę wojskową

Elżbieta została pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który służył w wojsku. W 1945 r. Ona wstąpiła do Terytorialnej Służby Pomocniczej, kobiecej dywizji armii brytyjskiej podczas II wojny światowej. Księżniczka Elżbieta, która wówczas nie miała nawet dwudziestu lat, służyła jako kierowca ciężarówki.

4. Poznała swojego przyszłego męża jeszcze w dzieciństwie

Dokładniej, gdy Elżbieta miała osiem lat. Według oficjalnych informacji Elżbieta i książę Filip po raz pierwszy spotkali się na weselu greckiej księżniczki Mariny.

5. Miała osiem druhen

Na ślubie Elżbiety i Filipa panna młoda miała osiem druhen, w tym siostrę, księżniczkę Margaret.

6. Prowadzi samochód

To jest całkiem logiczne – skoro przyszła królowa jeździła ciężarówką jeszcze w wojsku! Czasami ona wciąż siada za kierownicą swoich samochodów – Range Rovera i Jaguara.

7. Zamiast budzika – prywatny dudziarz

Czy może myśleliście, że królową budzi zwykły budzik, którego dźwięk nienawidzi cała ludzkość? Wcale nie: każdego ranka o 9:00 przez 15 minut pod oknami królowej gra jej prywatny dudziarz. Kto wie, może w ten sposób rzeczywiście łatwiej jest się obudzić?

8. Miała ponad 30 psów

Wszystkie jej psy były rasy corgi, których, jak wiadomo, Elżbieta II darzy szczególną sympatią.

9. Książę George dał jej specjalne przezwisko

Jak donosi prasa, wnuk nazywa swoją babcię „Gan-Gan”: podobno jest to skrót od „grandmother”, czyli „babcia”.

10. Biegle posługuje się językiem francuskim

Kiedy Elżbieta II przyjeżdża do Francji lub francuskojęzycznej części Kanady, przemawia do publiczności bez korzystania z usług tłumacza. Ona nauczyła się francuskiego jeszcze w młodości i doskonale go zna do dziś.

11. Miała ulubionego projektanta

Ulubionym projektantem Elżbiety II był brytyjski projektant mody Norman Hartnell, który zmarł w 1979 roku. To on stworzył najsłynniejsze stroje na najważniejsze wydarzenia w jej życiu – na koronację oraz ślub. Hartnell był oficjalnym projektantem mody dla rodziny królewskiej i między innymi uszył suknię ślubną dla księżniczki Margaret i wiele strojów dla Królowej.

12. Nie potrzebuje dokumentów

Czy brytyjska królowa ma paszport i prawo jazdy? Nie!

13. Czyta listy od fanów

Ona naprawdę czyta listy od fanów, ale oczywiście nie wszystkie: wszystko przez to, że codziennie ona otrzymuje około 200-300 listów! Czyli około 70 tysięcy rocznie. Królowa wybiera kilka listów, które czyta osobiście, a następnie jej pracownicy odpowiadają na te wiadomości. Na oficjalnej stronie pałacu jest informacja, że „osobiste sekretarze królowej codziennie pokazują jej prawie całą korespondencję, a ona okazuje szczere zainteresowanie listami, które są do niej wysyłane”.

Photo by Mark de Jong on Unsplash

14. Ma dwie daty oficjalnych urodzin

Królowa urodziła się 21 kwietnia 1926 roku i tego dnia ona zawsze obchodzi święto z rodziną, a w południe w Londynie rozlega się kilka strzałów na jej cześć. Jednak Elżbieta II przyjmuje gratulacje nie tylko w tym dniu. Kolejne „oficjalne” urodziny głowy monarchii ona obchodzi w drugą sobotę czerwca, kiedy odbywa się słynna parada Trooping the Colour.

Tradycja obchodzenia królewskich urodzin dwukrotnie pojawiła się w 1748 r., a jej przyczyną był klimat Wielkiej Brytanii. Król Jerzy II urodził się 9 listopada i za każdym razem pogoda nie pozwala mu zorganizować wielką imprezę. Wtedy zdecydowano, że rządzący monarcha może wybrać sobie inne urodziny – najlepiej latem.

15. Jej ślubna tiara pękła w dniu ceremonii

Najgorszy sen dla każdej panny młodej: jeden ze szczegółów stroju ślubnego psuje się tuż przed ceremonią. Elizabeth przeszła przez to: prosto przed ślubem z porucznikiem Philipem Mountbattenem, kiedy fryzjer zakładał Elżbiecie welon, cenna diamentowa tiara, którą ona odziedziczyła po matce, pękła i rozpadła się na pół. Do ceremonii zostawało niecałe dwie godziny. W rezultacie tiara w towarzystwie policjantów została wysłana do warsztatu i naprawiona jeszcze przed ceremonią.

16. Wykorzystała kupony żywieniowe, aby zapłacić za suknię ślubną

Kolejny ciekawy fakt dotyczący ślubu Elżbiety i Filipa: aby kupić materiał na swoją suknię ślubną, księżniczka wykorzystała kupony żywieniowe otrzymane podczas wojny. Jeszcze 200 kuponów ona otrzymała w prezencie od rządu brytyjskiego. Zwykli obywatele również próbowali wysłać jej swoje kupony, ale pałac zwrócił je, ponieważ ich przekazanie uważało się za nielegalne.

17. Ona i jej mąż są krewnymi

Jak się okazuje, Filip jest czwartym kuzynem Elżbiety II I oni mają wspólną prababkę, królową Wiktorię. Cóż, takie małżeństwa wcale nie są rzadkością w rodzinach królewskich.

18. Jest właścicielka wszystkich łabędzi i wszystkich delfinów w Wielkiej Brytanii

Oficjalnie królowa jest właścicielka wszystkich łabędzi w kraju, a także wszystkich wielorybów i delfinów, które żyją w zbiornikach należących do tego kraju.

19. Ma ulubiony lakier do paznokci

Chcecie wyglądać jak członek rodziny królewskiej? Pomalujcie paznokcie lakierem Essie. To nie jest żadna reklama: Elżbieta II naprawdę od lat uwielbia tę demokratyczną markę. Jej ulubiony kolor — Ballet Slippers (dosłownie - „Baletki”).

To bardzo delikatny odcień, który oczywiście jest bestsellerem tej marki. W 1989 roku stylistka Elżbiety po raz pierwszy zamówiła do pałacu butelkę tego lakieru i od tego czasu jest to ulubiony lakier królowej.

20. Ma penthouse w Nowym Jorku

Pomimo tego, że królowa złożyła oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych zaledwie pięć razy, ona od dawna ma nowoczesny penthouse w samym centrum Nowego Jorku. Apartament ma powierzchnię ponad 900 metrów kwadratowych i mieści się w budynku o nazwie United Nations Plaza. Zaprojektował go architekt Norman Foster, który w 1990 roku otrzymał od Elżbiety II tytuł rycerza.

21. Ma 30 chrześniaków

Królowa ma trzydzieści chrześniaków – wszyscy z nich są synami i córkami monarchów.

22. Nie ma nic przeciwko alkoholowi

Kiedyś kuzynka królowej Margaret Rhodes zdradziła The Independent, co zazwyczaj pije Elżbieta: przed lunchem ona woli gin i Dubonnet (dość mocny aperitif pochodzenia francuskiego na bazie wina) z plasterkiem cytryny i dużą ilością lodu. Natomiast do obiadu królowa woli wino, a wieczorem – martini lub kieliszek szampana.

23. Jej torebka to nie tylko stylowy dodatek

Torebka królowej odgrywa szczególną rolę podczas imprez. Służy nie tylko do przechowywania rzeczy osobistych, ale także jako sygnał dla jej pracowników. Mówią, że jeśli królowa położy swoją torebkę na stole, oznacza to, że chce opuścić imprezę w ciągu pięciu minut. Jeśli natomiast torba leży na podłodze, to praktycznie sygnał SOS: Elżbieta pokazuje, że ta rozmowa jej się nie podoba i ona chciałaby ją jak najszybciej ja zakończyć.

24. Często otrzymuje w prezencie zwierzęta

Jeżeli jesteś królową Anglii, to prezent w wyglądzie słonia wcale cię nie zaskoczy! Oprócz słoni, podczas swojego panowania Elżbieta II otrzymała w prezencie różne zwierzęta – od krów i koni po krokodyle, kangury i jaguary. Co zrobić z takimi prezentami? Najczęściej królowa przekazuje je do londyńskiego zoo.

25. Jako pierwsza zorganizowała w pałacu imprezę wyłącznie dla kobiet

Wcześniej w Buckingham nigdy nie odbywało się żadnych wydarzeń wyłącznie dla kobiet, lecz w 2004 królowa Elżbieta II po raz pierwszy zorganizowała przyjęcie zatytułowane jako Women of Achievement. Na obiad z królową zostały zaproszone kobiety sukcesu ze świata biznesu, polityki, sztuki oraz mody. Wśród gości byli Twiggy, Kate Moss, J.K. Rowling i inni.

26. Ma osobistego poetę

Mówiąc dokładniej, ona ma osobistą poetkę, która ma na imie Carol Ann Duffy. Ona często pisze wiersze na cześć ważnych wydarzeń w krolowskiej rodzinie. Takich jak na przyklad ślub księcia Williama i Kate Middleton, a także rocznica panowania Elżbiety II.

27. Pozowała do portretów 129 razy

Za czas swojego panowania królowa pozowała wielu artystom. Ich zdaniem malowanie królowej wcale nie jest łatwa sprawa.

Każdy artysta powie wam, że królowa nie potrafi siedzieć spokojnie. I co tu zrobisz, przecież nie możesz powiedzieć jej: „Proszę pani, czy mogłaby pani w końcu się nie ruszać!”

– mówi malarz John Wonnacott, który w 2000 roku pracował nad portretami rodziny królewskiej.

28. Zagrała w mini-filmie o Jamesie Bondzie

Prawdopodobnie już o tym wiecie, ale na wszelki przypadek przypomnimy. Królowa zagrała siebie w sześciominutowym filmie komiksowym z Danielem Craigiem, nakręconym specjalnie na igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku.

29. Żaden brytyjski monarcha nie rządził dłużej niż ona

Już w 2015 roku Elżbieta pobiła rekord swojej praprababki Wiktorii i zdobyła status najdłużej panującego monarcha w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku obchodziła szafirowy jubileusz – 65 lat na tronie.