Beata Tyszkiewicz – prawdziwa dama i arystokratka

Beata Tyszkiewicz ma arystokratyczne pochodzenie: jej ojciec Krzysztof Tyszkiewicz był potomkiem Tyszkiewiczów herbu Leliwa z Wilna. Natomiast jej matka Barbara Rechowicz pochodziła z rodu Potockich.

Nie ma wiec nic dziwnego w tym, że jej arystokratyczne piękno w połączeniu z jej niezaprzeczalnym talentem uczyniły ja jedną z najbardziej znanych aktorek w polskim kinie.

Tyszkiewicz zagrała w najlepszych filmach najbardziej znanych i lubianych reżyserów, w tym Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego, Wojciecha Khasa, Andrzeja Żuławskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmanna, Janusza Morgensterna.

Ponadto ona została zaproszona do udziału w filmach znanych na całym świecie reżyserów: André Delvaux, Claude Lelouch, Andriej Konczałowski, Jean Delannoy, Claude Zidi, Márta Mészáros.

Beatę Tyszkiewicz nazywano "Catherine Deneuve Wschodu", “gwiazdą kostiumowych filmów”, "polską Sophią Loren".

Popularne wiadomości teraz

32-letnia kobieta urodziła dwunaste dziecko. Jak teraz żyje ta hałaśliwa rodzina

Cud życia: Małgorzata Rozenek -Majdan pokazała zabawne zdjęcia małego Henia. Fani: "Przeuroczy"

Joanna Koroniewska pochwaliła się słodkim zdjęciem swoich córek: Janina i Helenka razem pozują na plaży

Jadzia z "Sanatorium miłości" przerywa milczenie

W krajach byłego ZSRR aktorka stała się bardzo popularna po roli Warwary Ławreckiej w filmie „Szlacheckie gniazdo” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego.

Do najbardziej pamiętnych roli Beaty Tyszkiewicz można odnieść role Marii Walewskiej („Marysia i Napoleon”), Eweliny Hańskiej („Wielka miłość Balzaka”) oraz Izabeli Łęckiej, bohaterki powieści Bolesława Prusa („Lalka”).

W 2001 roku na ekranach ukazał się film białoruskiego reżysera Michaiła Ptaszuka „W sierpniu 1944”, w którym Tyszkiewicz zagrała rolę Pani Grolińskiej.

Beata Tyszkiewicz

Barbara Brylska – główna Nadzieja

Kto by pomyślał, że jedna z najpiękniejszych aktorek w Polsce urodziła się w miasteczku o niezbyt poetyckiej nazwie Skotniki, co pod Łodzią...

Jednak oszałamiające piękno Barbary pomogło jej już w wieku 15 lat uzyskać pierwszą swoją rolę w filmie “Kalosze szczęścia”. W kolejnych latach ona szybko wspinała się po szczeblach kariery aktorskiej.

Co ciekawe, na terytorium byłego ZSRR praktycznie nie da się znaleźć osoby, która by nie znała Barbary z roli w kultowym filmie Eldara Riazanowa „Ironia losu”, bardziej znanego w Polsce jak “Szczęśliwego Nowego Roku”. Brylska zagrała jeszcze w kilku radzieckich filmach, ale nadal jest lubiana akurat za rol Nadieżdy (tłumaczy się jako Nadzieja) w „Ironii losu”.

Warto zaznaczyć, że wiele znanych radzieckich aktorek marzyło o roli Nadieżdy, ale żadna z nich nie mogła spełnić oczekiwania reżysera. Pewnego dnia Eldar Riazanow przypomniał sobie polski melodramat „Anatomia miłości”, w którym główną rolę zagrała Barbara Brylska. Dzięki własnym poszukiwaniom on dostał jej numer telefonu i zadzwonił do niej. Po przeczytaniu scenariusza Barbara przyleciała z Warszawy do Moskwy na casting. Jej aktorska gra okazała się najbardziej przekonująca. W 1966 roku zagrała rolę kapłanki Kamy w filmie „Faraon” opartym na powieści Bolesława Prusa i podbiła świat, między innymi dzięki swojej doskonałej sylwetce.

Największą popularność Brylska zdobyła dzięki roli w filmie “Anatomia miłości”.

Nawiasem mówiąc, za udział w filmie “Szczęśliwego Nowego Roku” ona otrzymała Nagrodę Państwową ZSRR. Wiele lat później Brylska zagrała w kontynuacji tego słynnego filmu, tez w roli Nadieżdy.

Na szczególną uwagę zasługuje rola generałowej w filmie „Down House” w reżyserii Romana Kachanova. Grając w tej komedii, Brylska wykazała się wielką odwagą i poczuciem humoru.

Barbara Brylska

Ewa Szykulska – urocza dekabrystka

Ewa urodziła się w Warszawie i jako dziecko nauczyła się rosyjskiego, wiec mówiła po rosyjsku prawie że doskonale i bez żadnego akcentu. Być może dlatego ta polska aktorka była tak lubiana i pożądaną wśród radzieckich reżyserów. Ponadto ona wyróżniała się niesamowita uroda i talentem aktorskim.

Długoletnia współpraca z radzieckimi reżyserami pozwoliła aktorce nawet zagrać Rosjankę w fińskim filmie – wyszło bardzo naturalnie. Aktorka zdobyła sławę i uznanie dzięki roli Pauline Gebl-Annenkowa („Gwiazda zwodniczego szczęścia” w reżyserii Vladimira Motyla, 1975), Appolinarii Suslowej, muzy Dostojewskiego “Dwadzieścia sześć dni z życia Dostojewskiego” Aleksandra Zarchi oraz Ziny, , w filmie “Wyznanie miłośne” (I. Averbakh, 1978).

W 2002 roku Ewa Szykulska zagrała w rosyjskim serialu „Azazel”, gdzie zagrała guwernantkę.

Ewa Szykulska

Izabella Scorupco – dziewczyna Bonda

Izabella urodziła się w polskim Białymstoku, natomiast dzieciństwo spędziła na przedmieściach Sztokholmu.

Od najmłodszych lat Izi wyróżniała się wieloma talentami: ona grała w szkolnym klubie teatralnym i miała talent do nauki języków obcych. W wieku 17 lat dziewczyna zadebiutowała w filmie “Nikt tak nie kocha jak my” (Ingen kan älska som vi), po czym Izabella Scorupco stała się idolką szwedzkiej młodzieży. Ponadto, mając talent wokalny, Izabella nagrała i wydała singiel Substitution. Singiel, podobnie jak cały album IZA, wydany nieco później, szybko zyskał status Złotej Płyty.

Natomiast główne zwycięstwa byli jeszcze przed nią. W 1994 roku Isabella dostała główną rolę w szwedzkim filmie „ Łzy św. Piotra” (Petri Tårar), dzięki której zadebiutowała w Hollywoodzie w roli dziewczyny Bonda w słynnym „Golden Eye”. Rola uroczej oraz inteligentnej dziewczyny Bonda, którego zagrał Pierce Brosnan, przyniosła Izabelli światową sławę.

Kilka lat później dziewczyna została zaproszona na jedną z głównych roli w kultowym polskim kostiumowym filmie „Ogniem i mieczem”.

W 2002 roku Izabella zagrała w fantastycznym filmie „Władcy ognia” (Reign of Fire) wraz z hollywoodzkim przystojniakiem Matthew McConaugheyem, a dwa lata później – w mistycznym horrorze „Egzorcysta: Początek” (Exorcist: The Beginning).

Izabella Scorupco

Anna Dymna – polska Małgorzata

Ta aktorka urodziła się w rodzinie o ormiańskich korzeniach w starożytnym mieście Legnica w zachodniej Polsce, ale grała głównie panienek.

Jednak talent aktorki był na tyle wielowymiarowy, że ona miała szczęście zagrać rolę Małgorzaty w polskiej adaptacji powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” (1989), wyreżyserowanej przez Macieja Wojtyszkę. Oprócz sławy aktorskiej Anna Dymna jest znana w całej Polsce jako wybitna filantropka: w 2001 roku zorganizowała Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, który obecnie odbywa się co roku.

Dymna zagrała wiele przewodnich ról, w tym rolę Marii Jolanty Wilczur w legendarnym filmie „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana (filmowa adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicz o tym samym tytule z 1982 r.).

Anna Dymna

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Fabienne Wiśniewska odziedziczyła urodę po mamie. Dziś jest śliczną dziewczyną

  2. Celebrytki przed zrobieniem kariery. Jak dawniej wyglądały najpopularniejsze Polki?

  3. Pierwszy wywiad Ewy Krawczyk od odejścia Krzysztofa. Wdowa jest zdruzgotana

     

  4. Baby z „Dirty Dancing” przeszła w życiu serię zabiegów upiększających. Jak wygląda dziś?

  5. Kobiety o tych imionach działają na mężczyzn jak magnes. To mistrzynie uwodzenia