Śmierć 88-letniej legendy francuskiego kina potwierdził jego prawnik Michel Godes.

Siedem gwiazd Hollywood, które nie mogły wyjść poza jeden obraz

– Umarł po cichu – powiedział Godes, nie podając przyczyny śmierci.

Jean-Paul Belmondo urodził się w 1933 roku na przedmieściach Paryża w rodzinie rzeźbiarza Paula Belmondo. Po odejściu z boksu jako nastolatek zainteresował się teatrem i złożył podanie do elitarnej Narodowej Akademii Sztuk Dramatycznych, gdzie został przyjęty w 1952 roku.

Pierwszą znaczącą rolę Belmondo odegrała Michelle Poaccar w Ostatnim oddechu Jean-Luca Godarda (1959), która uczyniła z aktora prawdziwą gwiazdę.

Popularne wiadomości teraz

To najładniejsze zdjęcie: Ola Szwed pochwaliła się kadrem ukochanego partnera z córką

"To było takie góralskie wesele, które trwało tydzień": Sławomir i Kajra wspominają swój ślub

Beata Kozidrak zamierza wyjechać z Polski. Czeka na nią piękna rezydencja

„Nierealne piękno”, „Usunęła usta, stała się pięknością”. Uzerli pokazała ślad stroju kąpielowego na nagim ciele

Grając w prawie 100 filmach (dokładnie w 92), Belmondo stał się jedną z najbardziej dochodowych gwiazd we Francji w latach 60-tych i 70-tych. Również dzięki rolom ekranowym aktor otrzymał status symbolu seksu, a nawet za życia tytuł legendy, poparty licznymi honorowymi nagrodami świata kina: na przykład Złotą Palmą Festiwalu Filmowego w Cannes w 2011 r. oraz nagrodę Złotego Lwa za światowe kino Festiwal Filmowy w Wenecji w 2016 r.

Najbardziej znany jest z ról w filmach Kartusz (1962), Człowiek z Rio (1964), Casino Royale (1967), Borsalino (1970), Potwór (1977) i Profesjonalista (1981). Za role w filmach Leon Moren, Kapłan (1967) i Szalony Pierrot (1963) był dwukrotnie nominowany do nagrody BAFTA, a w 1989 roku otrzymał nagrodę Cezara za rolę w filmie Ulubieniec losu.

Znaki zodiaku, które mają szczęście w miłości od 6 do 14 września

Pięć słynnych ról Jean-Paula Belmondo:

Do utraty tchu (1959)

W debiutanckim filmie fabularnym Jeana-Luca Godarda, obecnie uważanym za jeden z kluczowych filmów światowego kina, a zwłaszcza „francuskiej Nowej Fali”, Belmondo zagrał beztroskiego złoczyńcę, niemoralnego wielbiciela amerykańskiego aktora filmowego Humphreya Bogarta, Michela Poaccara. Postać Belmondo, naśladując cyniczne nawyki ekranowych bohaterów Bogarta, kradnie samochód, zabija policjanta i popełnia wiele innych przestępstw.

Szpicel (1962)

W thrillerze kryminalnym Jean-Pierre'a Melville'a Belmondo gra Ciennę, zarówno przestępcę, jak i policyjnego informatora. Ma też dwóch najlepszych przyjaciół z całego świata: Maurice jest złodziejem, a Maple jest komisarzem policji. Po udanym napadzie i zamordowaniu wspólnika Maurice przybywa do Sielenia i proponuje wzięcie udziału w nowej wielkiej sprawie…

Szalony Piotruś (1965)

Film Jeana-Luca Godarda na podstawie powieści Lionela White'a Obsesja. Tutaj Belmondo ucieleśniał wizerunek Ferdynanda Gryfona ożenionego bez miłości z bogatą Włoszką. Na kolacji u rodziców żony Griffon spotyka starą znajomą Marianne, z którą postanawia zostawić wszystko i odejść. Para kradnie samochód z walizką pieniędzy w bagażniku i wyrusza na poszukiwanie przygód. Pomimo niezbyt udanej premiery na 26. Festiwalu Filmowym w Wenecji, film zdobył dla Belmondo nominację do nagrody BAFTA.

Zawodowiec (1981)

W filmie akcji w reżyserii Georgesa Lautnera Belmondo dostał główną rolę - francuski tajny agent Josslen Beaumont. Beaumont udaje się z misją rządową do fikcyjnego afrykańskiego kraju, by zamordować prezydenta, ale ostatecznie francuskie tajne służby przekazują go władzom republiki. Beaumont jest torturowany, przesłuchiwany, odurzony i więziony, ale ucieka i wracając do Paryża, wypowiada wojnę swoim byłym pracodawcom – tajnym służbom.

Nędznicy (1995)

W filmowej adaptacji klasycznej powieści Victora Hugo nakręconej przez reżysera Claude'a Leloucha akcja przenosi się do pierwszej połowy XX wieku. Belmondo odgrywa tu kilka ról: Henri Forten, osobisty kierowca hrabiego de Villeneuve, który zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa, oraz Jean Valjean, były skazany na pięć lat więzienia za kradzież chleba dla rodziny jego siostry.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational