Królowa Elżbieta II jest jedną z najbardziej znanych kobiet naszych czasów. W kwietniu skończyła 95 lat i nadal zachwyca wszystkich wokół dosłownie każdą czynnością, jaką wykonuje, czy to jazdą SUV-em, czy jazdą konną.

Stroje i dodatki Elżbiety II wprowadzają najzagorzalszych zakupoholików i jubilerów w zachwyt. Jej broszki, naszyjniki, tiary, bransoletki i kolczyki są usiane diamentami, perłami, rubinami, szafirami i innymi kamieniami szlachetnymi. Dowiedzmy się wiec, które z królewskich ozdób są najdroższe i najbardziej lubiane przez ich właścicielkę.

Brytyjska korona państwowa

Najważniejszym i najcenniejszym dodatkiem królowej Elżbiety II jest Brytyjska korona państwowa. Po raz pierwszy nałożył ją na głowę Jerzy VI. Korona ta została zrobiona w 1937 roku z 2868 diamentów, 17 szafirów, 11 szmaragdów i 269 pereł. Ten skarb waży ponad kilogram, wiec nie jest łatwo nosić go na głowie w każdym tego słowa znaczeniu.

Tiara Włodzimierza

Tiara Włodzimierza jest jedną z ulubionych ozdób królowej. Historia tej ozdoby z 15 diamentowymi pierścieniami praz perłami o kształcie kropli sięga 1874 roku. Akurat w tym roku książę Włodzimierz Romanow dał ja w prezencie swojej narzeczonej Marii Pawłownej.

Po jej śmierci klejnot został przekazany jej córce Elenie, a w 1921 roku ona sprzedała go Marii Tekskiej, babci Elżbiety II, za 28 tysięcy funtów. Brytyjscy monarchowie zmodyfikowali tiarę według własnych upodobań – perły można usunąć, a w ich miejsce można postawić szmaragdy.

Popularne wiadomości teraz

Ciężko uwierzyć, że to matka i syn: Kasia Cichopek pokazała się z dorosłym synem. Fani: "Wyglądacie jak siostra z bratem"

Małgozata Rozenek-Majdan pozuje z teściową. Fani: "Jaka młoda teściowa"

Anna Powierza schudła 30 kg. Aktorka wygląda rewelacyjnie

Jak dzisiaj wygląda chłopiec, który otrzymał przydomek „Pinokio”

Getty Images

Tiara diamentowa

George IV State Diadem jest również nazywana diamentową tiarą i nie bez powodu. Jest wykonana z 1400 diamentów i ma czterokaratowy jasnożółty diament pośrodku przedniego krzyża. Baza tiary składa się z dwóch rzędów pereł. Akurat ta tiara królowej jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

To w niej Elżbieta II jest przedstawiona na wszystkich banknotach i znaczkach pocztowych. Mówi się, że tiara ta została zrobiona w 1820 roku dla Jerzego IV i ma głębokie znaczenie. Na niej można zobaczyć symbole Anglii, Irlandii i Szkocji, czyli róże, koniczynki i osty.

Dziewczyny z Wielkiej Brytanii i Irlandii Tiara

Bardzo ciekawa jest również historia tej tiary z kolekcji Elżbiety II. W 1893 roku Komitet Dziewcząt Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej postanowił podarować na ślub Marii z Teck i Jerzemu V, dziadkom obecnej królowej, jakąś tiarę. Ich wybór padł na tiarę za pięć tysięcy funtów od Garrard & Co.

Elżbieta II otrzymała go w prezencie w dniu ślubu z księciem Filipem w 1947 roku. Co prawda, pierwotnie ​​tiara była ozdobiona 13 perłami, ale królowa Maria zdecydowała, że ​​diamenty w niej będą wyglądały bardziej harmonijnie.

Kokosznik Tiara

Elżbieta II otrzymała tę ozdobę w 1953 roku od swojej babci. Tiara, stworzona przez jubilerów Garrard & Co dla Aleksandry z Walii w 1888 roku, jest ozdobiona ponad 400 diamentami z białego i żółtego złota. Księżniczka zawsze marzyła o posiadaniu takie samej tiary, którą nosiła jej siostra Maria Fiodorowna. Marzenie spełniło się w dniu ślubu Aleksandry i Edwarda VII.

Komplet w stylu wiktoriańskim

Szafiry to ulubione klejnoty królowej. Jej ojciec, król Jerzy VI, wiedział o tym i zawczasu zadbał o to, aby podarować córce luksusowy prezent ślubny. Tak więc w dniu ślubu Elżbieta II została właścicielką zapierającego dech w piersiach zestawu kolczyków i naszyjnika wykonanego w stylu wiktoriańskim. Później królowa postanowiła uzupełnić zestaw o diadem i bransoletkę i umiejętni jubilerzy chętnie spełnili jej życzenie.

Getty Images

Komplet z brazylijskimi akwamarynami

Jednym z najdroższych kompletów w kolekcji Elżbiety II jest komplet z brazylijskimi akwamarynami. Biżuteria ta została jej podarowana w dniu koronacji przez rząd brazylijski. Królowej tak bardzo spodobały się duże lazurowe kamienie w diamentowej oprawie, że cztery lata później zamówiła tiarę z tymi samymi kamieniami. Tym razem jubilerzy również ucieszyli królową.

BroszkaSkarabeusz

Jedną z najbardziej romantycznych, a przez to najbardziej lubianą biżuterią Królowej jest broszka “Skarabeusz”. To prezent od ukochanego męża, księcia Filipa, który Elżbieta otrzymała w 1996 roku. Broszka ta wykonana jest ze złota, diamentów i rubinów. Królowa zakładała ja dosłownie kilka razy w życiu.

Broszka "Węzły miłości"

Diamentową broszkę w kształcie kokardki z symboliczną nazwą królowa założyła w dniu ślubu księcia Williama i Kate Middleton w 2011 roku. Otrzymała ta ozdobę Elżbieta II od królowej Marii w 1953 roku.

Broszka "Gwiazdka Jardine"

Kolejna brylantowa broszka w kształcie ośmioramiennej gwiazdy również stała się jednym z ulubionych akcesoriów królowej. Jest to prezent od damy dworu Lady Jardine, który Elżbieta II otrzymała w 1981 roku. Broszka ozdobiona jest 66 brylantami różnej wielkości.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational