Naukowcy z Włoch odkryli przodków i potomków wielkiego malarza i odkrywcy Leonarda da Vinci w linii męskiej, aż do 21 pokolenia. W przyszłości badacze chcą zdobyć DNA artysty, a także zbadać jego osobowość i potwierdzić autentyczność prac, pisze Naked Science.

Da Vinci był nieślubnym dzieckiem prawnika Piera i wieśniaczki Katarzyny. Oficjalnie nigdy nie był żonaty, nie miał związku ani dzieci. Ale artysta miał 22 przyrodnich braci, których potomkowie Vinci nadal żyją.

Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato przedstawili wyniki badania, które objęło okres 700 lat. Pokazuje ciągłość prostej linii męskiej od ojca do syna w rodzinie da Vinci, zaczynając od dziadka, a kończąc na 14 żyjących potomkach przez 21 pokoleń.

Pięć gałęzi pochodzi od ojca Leonardo (piąte pokolenie, (1427-1504)) i przyrodniego brata Domenico (szóste pokolenie). Zaczynając od 15 pokolenia, badacze zbierali dane od ponad 225 osób, jak również z dokumentów historycznych znajdujących się w archiwach publicznych i prywatnych, a także z raportów dostarczonych przez ocalałych potomków, które współpracowali z naukowcami.

Kilka lat temu naukowcom udało się zidentyfikować 35 żyjących krewnych Leonarda, w tym w linii żeńskiej. Byli to w większości potomkowie pośredni. Wśród nich był na przykład zwycięzca „Emmy” Franco Zeffirelli, który zmarł w 2019 roku. Współcześni potomkowie Da Vinci żyją w całych Włoszech, najstarsi z nich mają 85 lat, a najmłodsi urodzili się w 2020 roku.

Popularne wiadomości teraz

Podtrzymywał jej głowę: Mąż Kaczorowskiej był obecny przy narodzinach drugiej córeczki

Agnieszka Kaczorowska urodziła! Szczęśliwa mama pochwaliła się zdjęciem z maluszkiem

Katarzyna Skrzynecka pokazała się z piękną fryzurą: fani zachwyceni jej nową odsłoną (ZDJĘCIE)

Modne fryzury dla pań po 50-tce. Z takimi włosami elegancki wygląd jest gwarantowany

Leonardo da Vinci, Getty Images

Naukowcom udało się prześledzić chromosom Y, który ojcowie przekazują swoim synom: on pozostaje prawie niezmieniony od 25 pokoleń. Wkrótce genom potomków zostanie przeanalizowany poprzez porównanie chromosomu Y z DNA przodków w starożytnych i współczesnych pochówkach. W efekcie naukowcy chcą zrealizować projekt badania DNA samego Leonarda da Vinci.

Takie badania są ważne, ponieważ osobowość słynnego malarza wciąż jest owiana tajemnicą. Po potwierdzeniu DNA da Vinci będzie można dowiedzieć się o pochodzeniu jego rodziców, o tym, co on jadł, czy był leworęczny, czy cierpiał na jakieś choroby i tak dalej.

Odtworzyć DNA da Vinci bardzo trudno, ponieważ dokładne miejsce jego pochówku nie jest znane. Został pochowany w kościele św. Florentyńczyka w 1519 roku. Podczas rewolucji XVIII wieku kościół został rozebrany. W 1863 roku pisarz i krytyk literacki Arsène Houssaye, który był zaangażowany w inspekcję muzeów prowincjonalnych we Francji, otrzymał pozwolenie na wykopaliska. Znalazł szczątki z brązowym pierścieniem na jednym palcu, blond włosy i fragmenty kamienia z inskrypcjami, które prawdopodobnie utworzyły słowa „Leonardo da Vinci”. Znaleziona obok kości srebrna tarcza przedstawiała bezbrodego Franciszka I — króla Francji od 1 stycznia 1515 roku, za życia da Vinci.

W 1874 roku jego ciało zostało ponownie pochowane w kaplicy św. Huberta, na tablicach towarzyszących pochówkowi, w języku francuskim i włoskim jest napisane, że są to „rzekome szczątki” da Vinci. Później okazało się, że Houssaye zatrzymał dla siebie kosmyk włosów i pierścionek malarza. A w 1925 jego prawnuk sprzedał relikwie amerykańskiemu kolekcjonerowi Haroldowi K. Shigleyowi.

W latach 80. szczątki kupił inny kolekcjoner ze Stanów Zjednoczonych. To on skontaktował się z naukowcami w 2016 roku, po tym, jak opublikowali pierwsze wyniki badania potomków da Vinci.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie