Nazywano ją królową ludzkich serc – dla milionów ludzi na całym świecie Księżna Diana była ucieleśnieniem piękna i dobroci. Elegancki styl, żelazna woła i nieskończone człowieczeństwo pomogły księżnej Dianie zdobyć oddanych fanów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą. Już za życia tej kultowej kobiety zaczęły pojawiać się filmy biograficzne o jej wejściu do brytyjskiej rodziny królewskiej. Zainteresowanie jej osobowością nadal nie zanika, a nawet wzrasta.

Podobnie jak cały świat, jesteśmy fanami tej niesamowitej kobiety, dlatego postanowiliśmy przypomnieć sobie najlepsze filmy o jej życiu, a także porównać, która z aktorek zagrała ja najlepiej. Ponadto opowiemy o nowym filmie o Księżnej, który ukaże się na ekranach w 2021 roku.

Charles & Diana: A Royal Love Story (1982)

© ASSOCIATED PRESS / East News, © Charles & Diana: A Royal Love Story / Edward S. Feldman Company

14 miesięcy po zawarciu ślubu Diany z księciem Karolem, zainspirowany tym wydarzeniem, ABC wypuściło dramat dokumentalny z aspirującą brytyjską aktorką Caroline Bliss w roli Diany. Film pokazuje presję, jaką książę Karol otrzymał od rodziny i prasy, a także jak narodził się związek, który zmienił życie Diany Spencer na zawsze.

Królewski romans Karola i Diany (1982)

© East News, © The Royal Romance of Charles and Diana / Chrysalis-Yellen Productions

Popularne wiadomości teraz

Daniel Martyniuk świętuje 32. urodziny: od swojej ukochanej mamy dostał niesamowity prezent

Perfekcyjna przesadziła z retuszem. Ręka Małgosi wygląda bardzo nienaturalnie

Małgorzata Kożuchowska w długich włosach! Nowa fryzura odmłodziła ją o dziesięć lat

Tak wygląda dziecko urodzone w małżeństwie tej niezwykłej pary

W tym samym 1982 roku amerykańska stacja telewizyjna CBS, dosłownie po premierze filmu ABC, opublikowała swoją wersję historii romansu księcia Karola i Diany Spencer. W tej filmowej adaptacji główna role otrymała Catherine Oxenberg, najstarsza córka Elżbiety Karadziordziewić, księżniczki serbskiej. Krytycy zauważyli, że ten film okazał się bardziej romantyczne niż ten wyemitowany przez ABC.

The Women of Windsor (1992)

© East News, © The Women of Windsor / Samuels Film Company

Ten film oparty jest na historiach dwóch kobiet, które poślubiły członków rodziny Windsorów i okazały się pod presją rodziny królewskiej. Rolę Diany w tym filmie zagrała aktorka z RPA Nicola Formby. Mimo swojej ambitności i śmiałości film nie zdobył wysokich ocen.

Charles and Diana: Unhappily Ever After (1992)

© Charles & Diana: A Palace Divided / With Konigsberg / Sanitsky Company

Dramatyczny film opowiadający prawdziwą historię nieudanego małżeństwa księcia Karola i jego pierwszej żony Diany. Reżyser John Power wybrał do głównej roli w filmie aktorkę Catherine Oxenberg, która wcześniej już grała Księżną. Dzięki aktorskiej grze widz może poczuć się bliżej Diany i bardziej zrozumieć ja.

Diana: prawdziwa historia (1992)

© East News, © Diana: Her True Story / Martin Poll Productions

Film biograficzny, w którym Dianę zagrała Serena Scott Thomas, próbował pokazać prawdziwą historię Księżnej. Film został nakręcony w chwili, gdy między nią a księciem Karolem szykowały się problemy i ujawnił szczegóły depresji księżnej.

Princess in Love (1996)

© Ted Matkowski / East News, © Princess in Love / CBS Television

Oparta na prawdziwych faktach ekranizacja bestsellera Anny Pasternak: sekretna historia miłosna między księżną Dianą a kapitanem Jamesem Hewittem. Na podstawie tej książki reżyser David Green w 1996 roku wyreżyserował film o tym samym tytule z Julie Cox w roli głównej. Ta historia zaszokowała świat.

Diana: A Tribute to the People's Princess (1998)

© East News, © Diana: A Tribute to the People's Princess / LIVE TV

Film „Diana: A Tribute to the People's Princess” pokazał ostatni rok życia księżniczki, skupiając się na jej relacjach z dziećmi i producentem Dodi al-Fayed. Kulminacją tej historii filmowej był ten fatalny śmiertelny wypadek. Do roli Diany wybrano Amy Seccomb, dla której ten film nie stał się drogą do sukcesu: wkrótce aktorka zakończyła swoją karierę filmową.

Ostatnie dni księżnej Diany (2007)

© LFI / Photoshot / REPORTER / East News, © Diana: Last Days of a Princess / TLC

Genevieve O'Reilly bardzo umiejętnie zagrała w tym filmie jedna z najsłynniejszych kobiet – księżna Diany oraz ostatnie tygodnie jej życia. Wydarzenia, które przydarzyły się Księżnej w sierpniu 1997 roku, wstrząsnęły całym światem. Scenarzyści filmu odtworzyli wydarzenia ostatniego lata księżniczki i ujawnili głębię jej osobowości.

Diana (2013)

© Tim Graham / Tim Graham Photo Library / Getty Images, © Diana / Ecosse Films

Film opowiada historię życia po rozwodzie księżnej Diany z księciem Karolem. To opowieść o tym, jak Diana (Naomi Watts) angażuje się w działalność charytatywną i towarzyską, a także o jej spotkaniu z pakistańskim kardiochirurgiem Hasnatem Khanem. Aktorka świetnie poradziła sobie z tą rolą, ale scenariusz nie pozwolił jej w pełni ujawnić osobowość Diany. Pomimo wysiłków Naomi, aktorka nie była w stanie uratować tego filmu.

Książę Harry i Meghan: Miłość wbrew regułom (2018)

© LFI / Photoshot / REPORTER / East News, © Harry & Meghan: A Royal Romance / Cue the Dog Productions

Nowy etap w historii rodziny królewskiej od reżysera Menkhai Hada. Tym razem mówimy o najmłodszym synu Diany Harry i jego ukochanej. Film opowiada o relacjach księcia Harry'ego i amerykańskiej aktorki Meghan Markle, bacznej uwadze światowych mediów do tego romansu, a także reakcji rodziny królewskiej na ten związek. Rolę Diany w tej historii otrzymała nowozelandzka aktorka Bonnie Soper.

The Crown (2020)

© Tim Graham / Tim Graham Photo Library / Getty Images, © The Crown / Sony Pictures Television

„The Crown” opowiada historię życia królowej Elżbiety II od momentu zawarcia ślubu z księciem Filipem. W sezonie 4 historia rozwija się od 1977 do 1990 roku i zaczyna się od spotkania księcia Karola z Dianą Spencer (Emma Corrin). Dalsza fabuła koncentruje się na trójkącie miłosnym, który rozwinął się między małżonkami a Camillą Parker-Bowles. Corrin otrzymała nagrodę Critics' Choice Award dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym.

Spencer (2021)

© Georges De Keerle / Hulton Archive / Getty Images, © NEON / Twitter

„Spencer” to nadchodzący film fabularny Pabla Larraine'a o księżnej Dianie. Akcja filmu będzie miała miejsce na kilka dni przed decyzją Diany o rozwodzie z księciem Karolem. Główną rolę w nim zagra Kristen Stewart.

Jak myślisz, która z aktorek najlepiej zagrała tę rolę?

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie