Zanim ten film ukazał się na ekranach kin, krytycy jednogłośnie stwierdzili, że to będzie całkowita porażka. Ale widzowie byli nim zachwyceni, i film odniósł ogromny sukces. Ponadto on zarobił prawie 36 razy więcej pieniędzy od pierwotnego budżetu. Mowa o wzruszającym melodramacie „Dirty Dancing”, zmysłowa choreografia nadal roztapia serca widzów.

Twórcy tego niskobudżetowego filmu również nie spodziewali się takiego sukcesu. Reżyser filmu Emil Ardolino był wtedy jeszcze mało znany, film nie miał efektów specjalnych ani gwiazd Hollywood pierwszej rangi, ponadto scenariusz nie został zaakceptowany za pierwszym razem, trzeba go było przerobić.

Fabuła opiera się na relacji dwojga zakochanych z różnych warstw społecznych. Akcja filmu rozgrywa się w Ameryce w 1963 roku. Główna bohaterka, uczennica liceum Francis Housman, która ma przezwisko Baby I jest córką odnoszącego sukcesy lekarza, przyjeżdża z rodzicami do kurortu na wakacje i poznaje młodego, seksownego nauczyciela tańca, Johnny'ego. I oczywiście zakochuje się w nim, a Johnny – w niej.

Jednak rodzice nie pozwalają córce spotykać się z facetem, który nie odpowiada jej statusowi społecznemu.

Popularne wiadomości teraz

Żołnierz dowiedział się, że jego żona miała aż 60 kochanków. Jego zemsta była słodka

Znaki zodiaku, które mają poważne problemy z alkoholem

7 cech kobiety, która zawsze wygląda drogo

Gdzie na wakacje: jaki odpoczynek jest idealny dla Twojego znaku zodiaku

Nagle partnerka Johnny'ego go zostawia, i on musi szybko znaleźć jej zamianę. Frances uwielbia tańczyć, nawet kiedyś uczęszczała na zajęcia taneczne, wiec Johnny zaprasza ją, by spróbowała z nim wystąpić. Zaczynają trenować, ukrywając to od rodziców dziewczyny.

Na planie filmu „Dirty Dancing”

Ale wkrótce Johnny musiał opuścić ten kurort, ponieważ został zwolniony.

Nadchodzi dzień występu, smutna Frances siedzi z rodzicami przy stoliku w restauracji. Nagle pojawia się Johnny, podchodzi do niej i mówi: „Baby nie można zamknąć w klatce”, bierze ją za rękę i prowadzi na scenę…

Scenariusz, napisany przez Elinor Bergstein, był częściowo autobiograficznym. Ona sama była córką zamożnego lekarza i uwielbiała tańczyć. W latach 60. jej rodzina często wyjeżdżała na lato do modnych pensjonatów, gdzie rodzice bawili się, grając w golfa, a młoda Elinor bawiła się, tańcząc do rana. Wszyscy wtedy nazywali ją Baby. Baby była najlepsza w tańczeniu popularnego wówczas tańca latynoskiego mambo, a nawet brała udział w mistrzostwach w „dirty dancing”, jak nazywano w tamtych latach rock and roll. W filmie główni bohaterowie również tańczą mambo, z wyjątkiem tylko jednej sceny.

Omawiając film z producentką Lindą Gottlieb, Eleanor opowiedziała jej o swoim hobby związanym z tańcem oraz o konkursie Dirty Dancing. „To nazwa na milion dolarów!„ - wykrzyknęła Linda, nawet nie podejrzewając wtedy, że ma rację. Tak więc nazwa tego filmu narodziła się bardzo spontanicznie.

Aktorów do głównych ról szukała sama Elinor Bergsteen. Kiedy zobaczyła zdjęcia przystojniaka Patricka Swayze, od razu zaprosiła go na przesłuchanie. A kiedy okazało się, że on zresztą pięknie tańczy, Eleonora już nie miała co do niego żadnych wątpliwości, i Patrick natychmiast otrzymał główna role, mimo że był o 10 lat starszy, niż wymagał scenariusz.

Jennifer Gray, dziewczyna z tanecznej rodziny, która przesłuchiwała do roli głównej bohaterki, w zasadzie pasowała do Elinor – dziewczyna dobrze tańczyła i miała niestandardowy, niezapomniany wygląd. Jedynym problemem było to, że Jennifer, podobnie jak Patrick, była o 10 lat starsza od swojej bohaterki. Ale była w stanie zmienić się w nastolatkę tak umiejętnie w ciągu zaledwie pięciu minut, że również została zaakceptowana na tę rolę.

Jednak podczas kręcenia filmu pojawiły się pewne problemy. Relacje między Patrickiem i Jennifer, którzy mieli zagrać zakochaną parę, wcale nie byli przyjacielskie i oni w żaden sposób nie mogli znaleźć wspólny język. Pedantyczny Patrick nieustannie krytykował dziewczynę, był rozwścieczony jej ciągłymi kaprysami i infantylizmem. Ponadto, jako profesjonaliście, trudno było mu tańczyć z partnerka-amatorka. Ale jej również było trudno, bo musiała tańczyć gorzej, niż potrafiła. Jennifer wkurzało ciągłe narzekanie Patricka.

Ich kłótnie trwały przez cały czas kręcenia filmu, ale na ekranie ich wzajemna wrogość jest całkowicie niewidoczna, natomiast romantyczna „iskra” – jak najbardziej.

Ostateczna wersja filmu zawierała wiele nieplanowanych scen, nakręconych niezauważalnie dla aktorów podczas prób, dzięki czemu można było uchwycić ich naturalne emocje. Akurat w ten sposób została nakręcona słynna scena, gdy aktorzy, wygłupiając się, czołgają się do siebie po podłodze.

Ponieważ producenci filmu mieli ograniczony budżet, przy wyborze lokalizacji ograniczyli się do tanich kurortów. Ponadto, tamtejsza atmosfera bardziej przypominała klimat lat 60.…

Większa część filmu została nakręcona latem 1986 roku w ekstremalnych warunkach. To było niesamowicie upalne lato.

Kręcenie filmu trwało dość długo, dlatego scena, w której aktorzy tańczyli prosto w wodzie, została nakręcona dopiero w październiku, kiedy woda była już lodowata.

Ponadto pożółkłe liście w tle musiały zostać przemalowane na zielono.

Podczas kręcenia występu Patrick, po skoku ze sceny do sali, poważnie uszkodził kolano, ale pokonując ból, nadal tańczył, aby nie zepsuć tej sceny.

Patrick Swayze stał się głównym odkryciem i gwiazdą tego filmu. Po "Dirty Dancing", już jako gwiazda Hollywood, zagrał w kilku kolejnych filmach - "Uwierz w ducha" (1990), "Na fali" (1991), "Miasto radości" (1992), „Tata na wagarach” (1993), „Czarny pies” (1998), „Listy od zabójcy” (1998), „Donnie Darko” (2001) i inne.

Niestety jesienią 2009 roku, w wieku 52 lat, Patrick Swayze zmarł po walce z nieuleczalną chorobą.

Jennifer, która po tym filmie również została gwiazdą, postanowiła poprawić kształt swojego nosa, który nie lubiła od zawsze. Ale po operacji stała się praktycznie nie do poznania, straciła swoją indywidualność i teraz rzadko bierze udział w filmach.

Jennifer Grey przed i po operacji plastycznej

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Tego nikt się nie spodziewał. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski nie są już razem

  2. Edyta Pazura pokazała najstarszą córkę swojego męża. Dziewczyna ma już 33 lata

  3. Gabriel Seweryn wróci do "Królowych Życia"?Zaskakujące

  4. Astrologowie wyznaczyli znak zodiaku, który jest najbardziej nieprzyjazny. Trzymaj się od niego z daleka

  5. Luksusowe życie Grzegorza Krychowiaka. Piłkarz ma dom jak marzenie